TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Zdrowie

Wpływ palenia papierosów i piciu alkoholu na wątrobę

Wpływ palenia papierosów i piciu alkoholu na wątrobę

Rak komórek wątroby i rak dróg żółciowych w wątrobie występują częściej u palaczy. Duże spożycie alkoholu również zwiększa to ryzyko.

Nie tylko rak komórek wątroby, ale także rak dróg żółciowych znajdujących się wewnątrz wątroby, występuje częściej u palaczy i ciężkich alkoholików.

U osób, które paliły w przeszłości, ale rzuciły palenie co najmniej 30 lat temu, ryzyko zachorowania na raka wątrobowo-komórkowego było prawie takie samo jak u osób, które nigdy w życiu nie paliły. Tak silnego spadku ryzyka nie zaobserwowano w przypadku raków dróg żółciowych w wątrobie po rzuceniu palenia, ale według autorów badania może to wynikać ze stosunkowo niewielkiej liczby chorych, u których wystąpił ten problem.

Z kolei spożywanie dużych ilości alkoholu zwiększało ryzyko wystąpienia obu rodzajów nowotworów: siedem lub więcej napojów alkoholowych dziennie (1 drink był definiowany jako odpowiednik 350 ml piwa, 120 ml wina lub 30 ml sznapsa) zwiększało ryzyko wystąpienia raka wątrobowo-komórkowego o 87 procent w porównaniu z osobami niepijącymi alkoholu. Dla raka dróg żółciowych w wątrobie, ryzyko zostało zwiększone o 68 procent w porównaniu do nie-alkoholików z pięciu napojów alkoholowych dziennie. Jednakże, podczas gdy ryzyko raka dróg żółciowych w wątrobie było już zwiększone przy lekkim lub umiarkowanym spożyciu alkoholu, osoby, które spożywały średnio od pół do trzech drinków alkoholowych dziennie miały niższe ryzyko raka komórek wątroby niż osoby, które całkowicie powstrzymały się od alkoholu. Wyniki te utrzymywały się niezależnie od płci i wskaźnika masy ciała.

Najwyraźniej, jak stwierdzili autorzy badania, niepalenie może obniżyć ryzyko zachorowania na raka komórek wątroby i dróg żółciowych w wątrobie. Palacze mogą również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka komórek wątroby ponownie, jeśli rzucą palenie.

Ryzyko zachorowania na raka związane z jedną butelką wina odpowiada 10 papierosom w przypadku kobiet i 5 papierosom w przypadku mężczyzn.

Zespół badawczy wykorzystał wcześniej opublikowane dane dotyczące ryzyka zachorowania na raka związanego z alkoholem i tytoniem i obliczył następujący poręczny wzór: Kobiety, które wypijają jedną butelkę wina tygodniowo, mają mniej więcej takie samo ryzyko zachorowania na raka, jak gdyby paliły 10 papierosów tygodniowo. W przypadku mężczyzn ryzyko zachorowania na raka związane z wypijaniem jednej butelki wina tygodniowo jest mniej więcej takie samo, jak w przypadku palenia 5 papierosów tygodniowo.

Różnica między płciami wynika głównie z faktu, że ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta nawet przy stosunkowo niewielkich ilościach alkoholu. Hydes i jej zespół zwracają jednak uwagę, że porównanie to nie powinno być źle zrozumiane poprzez zrównanie ryzyka związanego z konsumpcją alkoholu z ryzykiem związanym z paleniem tytoniu. Rak jest tylko jedną z wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych palenia tytoniu. Około dwóch na trzech palaczy umarłoby z powodu konsekwencji swojego nałogu.

Dowiedz się więcej o wpływie palenia papierosów na wątrobę: https://recigar.pl/wplyw-palenia-papierosow-i-alkoholu-na-watrobe/

Artykuł sponsorowany

Udostępnij