TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Sport

Środki androgenne w sportach siłowych – dlaczego osoby trenujące na siłowni wybierają sterydy?

Środki androgenne w sportach siłowych – dlaczego osoby trenujące na siłowni wybierają sterydy?

Chęć zbudowania masy mięśniowej lub zgubienia zbędnych kilogramów wiąże się z treningami siłowymi. Można intensywnie ćwiczyć, podnosić hantle, robić serie i powtórzenia, a mimo to nie osiągać wymarzonych efektów. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak osiągnąć idealną sylwetkę.

Rola diety, suplementów i regeneracji w treningach siłowych

Owszem, regularne ćwiczenia to ważna rzecz, wręcz podstawowa, jednak nie jedyna na którą należy zwrócić swoją uwagę. Aby uzyskać wymarzone efekty, wskazane jest także odpowiednie nawodnienie organizmu, posiadanie zrównoważonej, bogatej w białka, węglowodany oraz tłuszcze, diety, a także odpoczywanie i regenerowanie organizmu po każdym wykonanym ćwiczeniu.
Wiele osób uważa, że im więcej będzie ćwiczyć lub im cięższe treningi sobie zaplanuje, tym szybciej osiągnie efekt. W tym przypadku skuteczniejsze jest jednak racjonalne i odpowiednio dopasowane do możliwości trenowanie. Tylko dbając o swój organizm sportowiec może osiągnąć trwałe i oszałamiające efekty.
Zamiast katować się na siłowni, warto sporządzić racjonalny plan treningowy i harmonogram posiłków. W jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim owoce, warzywa, chude mięso, ryż oraz produkty mleczne. Dieta powinna mieć dodatni bilans kaloryczny, ze względu na spalanie energii podczas intensywnych treningów. Niedobór ten należy uzupełniać, aby mieć energię, siłę i motywację do kontynuowania ćwiczeń. Oprócz tego, posiłki powinny być wartościowe, bogate w składniki odżywcze oraz białko.
Białko jest bardzo istotne w diecie sportowca, ponieważ jest budulcem masy mięśniowej, tzn. wspomaga przyrosty. W przypadku, gdy nie spożywasz wystarczającej ilości białka w ciągu dnia, zalecana jest jego suplementacja. Odżywki białkowe są ogólnodostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych.
W przypadku wątpliwości zawsze warto skontaktować się z dietetykiem. Odpowiednia dieta jest bowiem gwarancją sukcesu.

Szybkość budowania masy mięśniowej z wykorzystaniem sterydów i samych suplementów

Ciężko określić szybkość budowania masy mięśniowej. Wiele zależy od genów osoby zażywającej wspomagacz, a także rodzaju zażywanego środka. W związku z tym, że suplementy są bardziej naturalne, działają wolniej. W przypadku osób, które chcą osiągnąć widoczną poprawę swojej sylwetki w krótkim (wręcz błyskawicznym) czasie, poleca się raczej sterydy. Z drugiej strony, niektóre z nich nie dają trwałego efektu, więc szybki przyrost może równie szybko zniknąć po odstawieniu danego sterydu. Decyzja należy zatem do sportowca.

Rodzaje i działanie sterydów stosowanych przez osoby budujące masę mięśniową

Masa mięśniowa powiększa się po zażyciu tzw. anabolików. Można je znaleźć na rynku w różnych formach. Przykładowo, można je przyjmować doustnie lub w postaci iniekcji domięśniowej.
Sterydy doustne trafiają najpierw do żołądka, w związku z czym posiadają dodatkową substancję chroniącą je przed kwasami żołądkowymi. Średni czas działania tabletek to 4 godziny.
Sterydy w postaci zastrzyków można podzielić na olejowe oraz wodne. Te pierwsze są aktywne nawet przez okres 2 dni, ale do ich zaaplikowania potrzebna jest grubsza igła, ze względu na ich gęstą konsystencję.
Sterydy o podłożu wodnym także mają okres półtrwania do 2 dni, ale w tym przypadku wystarczy cienka igła wstrzyknięta domięśniowo. Zaletą tej formy jest to, że nie wpływa niekorzystnie na wątrobę.

Dlaczego osoby budujące masę mięśniową i siłę sięgają po sterydy?

Sterydy anaboliczne można kupić bez większego problemu. Wystarczy przejrzeć oferty sklepów internetowych lub stacjonarnych. Anaboliki to środki chemiczne, których działanie często przyrównuje się do działania testosteronu. Mogą one pozytywnie wpłynąć na masę mięśniową, wytrzymałość sportowca, a także jego siłę. Jest to bardzo kuszące dla osób, które intensywnie trenują i wciąż chcą ćwiczyć więcej, np. w czasie przygotowań do zawodów. Kusząca jest także wizja zwiększającej się masy mięśniowej. Raczej większość sportowców nie chce czekać na pierwsze efekty zbyt długo, dlatego oprócz diety, ćwiczeń i regeneracji, w ich planie treningowym pojawiają się także suplementy i sterydy. Co ciekawe, nawet te, które mogą przynosić negatywne skutki uboczne.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.