TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Sport

Minimalny zestaw sprzętu do bezpiecznej wspinaczki na skałach

Minimalny zestaw sprzętu do bezpiecznej wspinaczki na skałach

Początkujące osoby mają skłonność do zabierania ze sobą dużej ilości często zupełnie niepotrzebnego wyposażenia wspinaczkowego. To obciąża nie tylko plecak, ale i portfel, a tym samym może utrudniać rozpoczęcie swojej przygody ze skałami. Podstawowy sprzęt do wspinaczki na skały powinien ograniczać się zaledwie do kilku kategorii naprawdę niezbędnych akcesoriów. Jakie to akcesoria? Co powinniśmy spakować do plecaka, by wspinaczka była możliwie bezpieczna?

Wyposażenie podstawowe – liny, uprząż, przyrządy asekuracyjne, ekspresy, pętle i karabinki

Na wyposażeniu każdego wspinacza powinna znaleźć się dobrej jakości lina dynamiczna, ewentualnie dodatkowe liny pomocnicze czy statyczne. Podstawą wyposażenia jest jednak tzw. lina wspinaczkowa, czyli dynamiczna. Istotnym wyposażeniem wspinaczkowym na skały jest także uprząż – najlepiej gdybyśmy mogli ją wcześniej sprawdzić, tak by mieć pewność, że zapewni nam ona wygodę wspinania. Poza tym należy wyposażyć się w mnóstwo drobnych, ale niezwykle ważnych akcesoriów, takich jak karabinki, ewentualnie specjalne przyrządy do asekuracji typu kubek asekuracyjny, a także w ekspresy i pętle. To sprzęt do wspinaczki na skały, dzięki któremu można wyznaczać własne trasy, wspinając się w możliwie bezpieczny sposób. To, ile takiego sprzętu zabierzesz ze sobą, zależy od stopnia trudności podejścia. Zalecanym minimum są 3 karabinki i około 10-12 ekspresów.

Dodatkowe akcesoria, które warto ze sobą zabrać

Przydatnym wyposażeniem na wspinaczkę po skałach jest magnezja, która wchłania pot z powierzchni dłoni, tym samym dbając o zachowanie pewnego chwytu i minimalizując ryzyko przypadkowego wyślizgnięcia się drobnych akcesoriów podczas wspinaczki. Dodatkowym sprzętem, który dba o bezpieczeństwo wspinacza, jest profesjonalny kask. W sprzedaży znaleźć możemy wiele modeli kasków, ale zawsze warto sięgać po te charakteryzujące się niską wagą i dużą wytrzymałością – odpornością na pęknięcia. Oczywiście kasku nie trzeba zabierać na każdą wspinaczkę. Jeśli jednak wybieramy się w trudny teren, taki sprzęt do wspinaczki na skały z pewności zwiększy nasze bezpieczeństwo. Podczas wypraw na skały warto mieć pod ręką również apteczkę z podstawowymi materiałami opatrunkowymi.

Pomijając kwestię wyposażenia typowo wspinaczkowego, niezbędnym elementem ekwipunku każdego wspinacza powinny być odpowiednio dobrane buty wspinaczkowe oraz lekka, dobrze dopasowana odzież, która nie będzie krępowała ruchów, jednocześnie zapewniając wysoki komfort termiczny w określonych warunkach pogodowych. Przydatnym sprzętem podczas wspinaczki na skałach jest także czekan, ewentualnie specjalne raki wspinaczkowe. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.