TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Sport

Rower trekkingowy – komu polecany jest ten typ jednośladu?

Rower trekkingowy – komu polecany jest ten typ jednośladu?

Rower trekkingowy to więcej niż połączenie szosówki i roweru górskiego – to możliwość swobodnej podróży na naprawdę duże dystanse. Czym jest rower trekkingowy i w jaki sposób różni się od standardowych jednośladów? Co sprawia, że zapewnia niebywały komfort jazdy na dłuższej trasie?

Czym charakteryzują się rowery trekkingowe?

Najważniejsze cechy rowerów trekkingowych pozwalają im na sprawną jazdę po utwardzonej powierzchni i niezbyt wymagających, acz wyboistych leśnych ścieżkach. Jedną z kluczowych części roweru trekkingowego jest wyjątkowo trwała rama. Najczęściej wykonana jest ze stali chromowo-molibdenowej lub aluminium. Od modelów miejskich różni się także szerokością opon, która jest większa w rowerze trekkingowym oraz obecnością bieżnika, zapewniającego odporność na poślizg. To ostatnie szczególnie przydatne jest na leśnych ścieżkach, która nawet po małym deszczu mogą zamienić się śliskie tory przeszkód. Siodełko w rowerach trekkingowych jest szersze i odpowiednio wyściełane, a przy tym niżej posadzone, co ułatwia dłuższą jazdę w wyprostowanej pozycji.

Komu przyda się dobry rower trekkingowy?

Trekkingowe rowery, dzięki swojej uniwersalnej konstrukcji, stanowią wymarzony środek transportu dla wielu grup. Dla mieszkańców dużych miast, którzy codziennie pokonują kilometry do pracy czy do szkoły, rower turystyczny zapewni szybkość i komfort jazdy po asfalcie. Zawsze można też skrócić trasę przez tereny zielone, a nawet nieużytki, bez szkody dla roweru. Rowery turystyczne to także wspaniały pomysł na aktywny wypoczynek – trwałe i niezawodne jednoślady na weekendowe wycieczki i wypady poza miasto. Pokonywanie długich dystansów to prawdziwy cel produkcji i wprowadzania coraz to nowszych modeli rowerów trekkingowych.

Przy zakupie jednośladu warto rozważyć dodatkowe wyposażenie takie jak bagażnik, multitool, uchwyt na smartfona, bidon, licznik, nawigacja oraz zapięcia rowerowe, aby mieć pewność idealnego dopasowania i komfortu użytkowania.

Uniwersalne modele, czyli na co zwrócić uwagę

Rowery trekkingowe nadają się zarówno do miejskiej dżungli, jak i w łagodny teren. Jest jednak parę kwestii, w których poszczególne modele się różnią. Dlatego przy zakupie zwróć uwagę na takie parametry jak:

  • amortyzacja – na rynku dostępne są modele sprężynowe, elastomerowe i powietrzne. Każdy amortyzator przeznaczony jest do innego stylu jazdy. Sprężynowe do jazdy po mieście, elastomerowe to cicha amortyzacja na leśne szlaki, a powietrzne to dobry wybór dla wymagających dużo od siebie i od roweru.
  • koła – najczęściej spotyka się koła o średnicy 28 cali, zaś szersze modele zapewniają stabilniejszą jazdę także w sezonie jesienno-zimowym.
  • hamulce – hamulce tarczowe zalecane są do jazdy w piachu lub w błocie, a szczękowe wystarczą do poruszania się po mieście.
  • kierownica – standardowa kierownica typu “jaskółka” w zupełności wystarczy na miejskie trasy, a bardziej ergonomiczny „motylek” pozwala dopasować wygląd kierownicy do komfortu na dłuższych trasach.
  • akcesoria –  bagażnik, multitool, uchwyt na smartfona, bidon, licznik, nawigacja, zapięcia rowerowe warto dobrać już przy zakupie jednośladu, by zyskać gwarancję dopasowania.

Zapewnij sobie komfortową jazdę

Rowery trekkingowe to uniwersalny pojazd do jazdy na utwardzonych nawierzchniach, nie tak ciężki, jak rower górski, i nie tak delikatny, jak typowy rower miejski. Istotne w modelach trekkingowych jest to, że sprawdzą się nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych, bez utraty stabilności jazdy. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem roweru na co dzień i na wycieczki poza miasto, postaw na rower trekkingowy.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij