Strona główna Odzież Sportowa Czy kask jest obowiązkowy do jazdy na rowerze?

Czy kask jest obowiązkowy do jazdy na rowerze?

by Redakcja TigerGym
Czy kask jest obowiązkowy do jazdy na rowerze?

Rowerzyści należą do grupy tak zwanych niechronionych uczestników ruchu. W przeciwieństwie do kierowców w czasie kolizji przyjmują na siebie cały impet uderzenia. Dlatego w zasadzie jazda na rowerze drogami publicznymi jest zdecydowanie bardzo niebezpieczna. O ile ścieżki rowerowe na swój sposób izolują nas od ruchu ulicznego, to przecież ich sieć nie jest jeszcze na tyle rozbudowana, aby rowerzyście nie byli zmuszeni do korzystania z jezdni. Rodzi to spore zagrożenie dla zdrowia i życia rowerzystów. Na szczęście istnieje szereg akcesoriów, które w znacznym stopniu chronią rowerzystę. Mamy tutaj na myśli kaski rowerowe. Oczywiście nie dają nam one stuprocentowego zabezpieczenia, jednak zdarza się, ze mogą rowerzyście uratować nawet życie. Jednak pozostaje pytanie: czy kask jest obowiązkowy do jazdy na rowerze?

Po co kask rowerzyście?

Czy kask jest obowiązkowy do jazdy na rowerze?Warto się zastanowić jednak nad tym, czy kask rowerowy faktycznie zapewnia nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Oczywiście musisz wiedzieć, że niestety tak nie jest. Wypadki na rowerze mogą wyglądać różnorodnie. I czasami siła uderzenia – zwłaszcza choćby w zderzeniu z samochodem – jest na tyle duża, że nawet kask nie jest w stanie nam pomóc. Pozostaje więc pytanie: to po co właściwie jest nam potrzebny kask? Otóż kask może nam wiele pomóc przy mniejszych upadkach. Albowiem nie musimy wcale uczestniczyć w wypadku, aby nasze życie było zagrożone. Wystarczy, że stracimy równowagę na rowerze, upadniemy i uderzymy głową choćby w krawężnik. Taki upadek bez kasku może być dla nas zabójczy. Natomiast kask jest w stanie to uderzenie zamortyzować na tyle, aby uchronić nas przed nieodwracalnymi skutkami uderzenia. Oczywiście, aby kask mógł odpowiednio spełniać swoją rolę musi być wysokiej jakości.

Dlatego podczas zakupów akcesoriów rowerowych powinniśmy właśnie szczególną uwagę przyłożyć do wyboru najlepszego kasku. Nie warto w tym wypadku oszczędzać. Najtańsze kaski to zdecydowanie niewłaściwy wybór. Zapewnią nam tylko pozorną ochronę. Warto zdecydować się przynajmniej na kask ze średniej półki cenowej. Warto również zasięgnąć opinii w internecie. Na forach rowerzystów na pewno ktoś udzieli wam właściwej rady w tym zakresie. Należy również pamiętać o tym, że po upadku kask należy wymienić. Nawet jeśli wydaje nam się, że nie jest uszkodzony, to jednak w wyniku uderzenia jego konstrukcja mogła ulec znacznemu osłabieniu. I w zasadzie nie nadaje się już do użytkowania.

Czy kask jest obowiązkowy do jazdy na rowerze?

Czy kask jest obowiązkowy? Nie, nie ma przepisów, wedle których bylibyśmy zmuszeni jeździć na rowerze w kasku. Więc w tym wypadku tylko od nas samych zależy jaki poziom bezpieczeństwa sobie zapewnimy. Jazda bez kasku jest bardzo niebezpieczna. W zasadzie niewielki upadek, utrata równowagi, czy też gapiostwo może dla nas stanowić nawet bezpośrednie zagrożenie życia.

You may also like

Zostaw komentarz