Strona główna Zdrowie Wyciskarka ręczna do soków – wady i zalety

Wyciskarka ręczna do soków – wady i zalety

by Redakcja TigerGym

Ręczna wyciskarka do owoców… Niezbędna w każdym domu? A może to tylko kolejny, zalegający w szafie gadżet używany raz w roku? Czy ręczna wyciskarka ma jeszcze rację bytu, gdy na rynku znajduje się wiele wyciskarek wolnoobrotowych i sokowirówek? Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań… a także od budżetu! Nie ukrywajmy, wyciskarka ręczna jest znacznie tańsza niż pozostałe sprzętu niezbędne do produkcji domowego, świeżego soku.

Ręczna wyciskarka do owoców… Niezbędna w każdym domu? A może to tylko kolejny, zalegający w szafie gadżet używany raz w roku?  Czy ręczna wyciskarka ma jeszcze rację bytu, gdy na rynku znajduje się wiele wyciskarek wolnoobrotowych i sokowirówek? Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań… a także od budżetu! Nie ukrywajmy, wyciskarka ręczna jest znacznie tańsza niż pozostałe sprzętu niezbędne do produkcji domowego, świeżego soku.

Wyciskarka ręczna do owoców i warzyw

Taki sprzęt to idealne rozwiązanie dla osób, które planują przygotowywać soki okazyjnie i w niewielkiej ilości. Ponadto, ręczną wyciskarkę do cytrusów czyści się o wiele łatwiej niż wyciskarkę wolnoobrotową… Kto choć raz miał tę nieprzyjemność, ten wie jakim luksusem i ułatwieniem jest proste w rozmontowaniu i czyszczeniu. Sprzęt ręczny ma tę samą zaletę co wersja zautomatyzowana, wolnoobrotowa – owoce i warzywa nie podlegają podgrzaniu, dlatego zachowują pełnię wartości odżywczych, podczas gdy w sokowirówkach za sprawą wysokich obrotów wszystkie produkty ulegają lekkiemu podgrzaniu.

Najbardziej oczywistą zaletą ręcznej wyciskarki do soków są… same soki! Tak, to właśnie efekt sprawia, że wyciskarki są coraz popularniejsze. Świeżo wyciskane napoje warzywno-owocowe to prawie obowiązkowy element diety, zwłaszcza dla wegan i wegetarian. Szklanka soku z dobrych, organicznych produktów może zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminy i inne substancje odżywcze.

Nieoczywiste zalety ręcznej wyciskarki

Inną zaletą ręcznej wyciskarki są jej obroty. Nawet najwyższej jakości automatyczna wyciskarka wolnoobrotowa ma obroty większe niż wyciskarka ręczna, a tak jak wspominaliśmy powyżej – im niższe obroty, tym więcej zachowanych wartości odżywczych w soku. Ręczne wyciskarki świetnie radzą sobie z trawami i ziołami – dużo lepiej niż ich elektryczne kuzynki. Szpinak, jarmuż, mlecz, trawa pszeniczna lub trawa jęczmienna… Jeśli któreś z tych składników będzie podstawą Waszych soków, to warto zainwestować właśnie w wyciskarkę ręczną. Znacznie gorzej radzą sobie jednak z twardymi warzywami i owocami. Większość modeli wyciskarek ręcznych nie podoła, gdy zapragniemy wypić sok z buraka i marchwi.

Wyciskarka ręczna do owoców i warzyw jest łatwa w transporcie. Można ją zabrać na wakacyjną podróż lub wycieczkę pod namiot. Brak elektryczności na campingu także nie jest problemem, jeśli zapragniecie soku z kiwi i truskawek, wystarczy przecież tylko garść świeżych składników i siła własnych mięśni. A przecież ruch to zdrowie… Jeśli nie zdążysz wpaść na siłownię w tym tygodniu, możesz robić sok dla całej rodziny!

Kolejną niedocenianą zaletą takiego sprzętu jest… cisza! W przeciwieństwie do elektrycznych wyciskarek, które zawsze generują głośniejsze i cichsze dzięki, wyciskarka ręczna jest cichutka! Oczywiście, jeśli osoba, która kręci korbką, nie posapuje ze zmęczenia w trakcie pracy! Zatem jeśli mieszkasz w kawalerce z małymi dziećmi, które śpią dłużej lub ucinają sobie drzemkę po południu, to warto pomyśleć o idealnym modelu ręcznej wyciskarki.

You may also like

Zostaw komentarz