TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Zdrowie

Jaki jest najlepiej przyswajalny magnez i potas?

Jaki jest najlepiej przyswajalny magnez i potas?

Magnez jak powszechnie wiadomo jest jednym z głównych minerałów bez którego człowiek nie może się obyć. Niedobór magnezu bardzo często prowadzi do skurczów mięśni, czy też poważnych problemów ze snem. W sklepach i aptekach można znaleźć magnez i potas w postaci suplementów diety. Aby wybrać najlepszy preparat należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

Jaki magnez wybrać?

Jak wspomniano na wstępie na rynku występuje bardzo wiele produktów z magnezem. Największym zainteresowaniem cieszy się nie tylko specjalna woda mineralna, ale również smaczne batoniki treningowe. Najprostsze w aplikacji są oczywiście leki i suplementy diety. Aby wybrać najlepiej przyswajalny magnez i potas w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na różnicę w ilości jonów. Każdy produkt może zwierać różne związki magnezu, które przedkładają się oczywiście na absorpcję w jelitach. Oprócz rozpuszczalności w wodzie warto zwrócić uwagę na stopień dysocjacji. Jeżeli chodzi o wchłanialność magnezu to zdecydowanie najlepszym wyborem są preparaty, które dodatkowo zawierają witaminę B6. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że ogromną rolę odgrywa pH w którym znajduje się magnez. W dużej mierze wynika to oczywiście z tego, że magnez wchłania się lepiej w środowisku kwaśnym.

W jakiej postaci magnez jest godny uwagi?

Przy nadkwaśności i przy różnego typu chorobach wrzodowych najlepiej sprawdzi się tlenek magnezu. Godne polecenia są także postacie dojelitowe magnezu, które zdecydowanie mniej drażnią naszą błonę śluzową żołądka. Osoby, które zmagają się z niedokwaśnością powinny postawić na chlorek magnezu. Jeżeli nasz żołądek i jelita pracują prawidłowo to najbezpieczniejszym wyborem są organiczne sole magnezu.

Jaki potas wybrać?

Według aktualnych danych zapotrzebowanie na potas wysoko ok. 4700 mg. Mowa tutaj oczywiście o zapotrzebowaniu dobowym dla dorosłej osoby. Podana ilość umożliwia zachowanie fizjologicznego stężenia potasu we krwi. Warto wspomnieć także o tym, że potas zaliczany jest do jednych z najbardziej przyswajalnych związków. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku powyżej opisanego magnezu. W aptekach znaleźć można głównie suplementy diety zawierające potas o przedłużonym uwalnianiu. Wynika to oczywiście z tego, że chlorek potasu może wykazywać właściwości drażniące. Tabletki z potasem zaprojektowane są w taki sposób, aby substancja uwalniania była stopniowo. W ten prosty sposób można uniknąć dużych stężeń potasu. Godny polecenia jest przede wszystkim Katelin SR, PotazeK Max oraz Kalivit.

Jakie właściwości ma potas?

Potas jest jednym z najważniejszych elektrolitów w naszym organizmie. Warto wyraźnie zaznaczyć, że to właśnie ten pierwiastek w dużym stopniu odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki kwasowo-zasadowej. Potas kontroluje prawidłową pracę mięśni. Bardzo ważnym zadaniem potasu jest również kontrolowanie prawidłowej ilości wody w organizmie. Nie można zapominać także o tym, że potas umożliwia utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, dlatego też tym bardziej warto jak najszybciej wybrać najlepiej przyswajalny magnez i potas.

Udostępnij