TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Zdrowie

Witamina B12 na co należy ją przyjmować?

Witamina B12 na co należy ją przyjmować?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta oraz odpowiednia podaż mikroelementów i makroelementów, jak również witamin i minerałów. Ich niedobór może prowadzić bowiem do poważnych konsekwencji i znacznie pogorszyć stan zdrowia człowieka. Badania wskazują, że nawet 90% Polaków ma niewystarczający poziom witaminy D we krwi. Wielu z nich cierpi również na niedobór witamin z grupy B, w tym witaminy B12.

Witamina B12 na co wpływa?

Witamina B12 bierze udział w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Bez niej niemożliwe jest wytworzenie krwinek czerwonych oraz kwasów nukleinowych. Witamina B12 warunkuje również działanie układu nerwowego poprzez wsparcie syntezy neuroprzekaźników. Bierze także udział w metabolizmie składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze oraz węglowodany. Odpowiednia podaż tej witaminy jest niezwykle ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ potrzebna jest do uzyskania aktywnej formy kwasu foliowego.

Jakie są objawy niedoboru witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 często mylony jest z wieloma innymi schorzeniami ze względu na fakt, że wpływa ona na pracę niemal wszystkich układów w ciele człowieka. Duszności, silne osłabienie, problemy z koncentracją oraz przyspieszona akcja serca to tylko niektóre z objawów, które można odczuć ze strony układu krwionośnego w przypadku poważnego niedoboru tej witaminy. Przez czynny udział w procesach zachodzących w układzie nerwowym jej niewystarczające stężenie może spowodować również nieprawidłowości w pracy zmysłów, takich jak węch lub słuch. Zaburzenia równowagi, drętwienie kończyn lub zawroty głowy świadczą nierzadko o poważnych niedoborach. Wielu pacjentów może zastanawiać się – witamina B12 na co jeszcze wpływa jej niedobór? Niedostateczna podaż tego związku organicznego ma również negatywny wpływ na psychikę. Może doprowadzić do zaburzeń w sferze poznawczej oraz rozwoju depresji. Skóra na skutek jej niedoboru przyjmuje często bladożółty odcień. Wielu pacjentów, u których stwierdzono niedostateczny poziom witaminy B12 skarży się również na utratę apetytu i drażliwość języka, przez co ich waga znacząco spada. Mnogość objawów związanych z niedoborem sprawia, że chorzy poddawani są często skomplikowanej diagnostyce, mającej na celu wykrycie jednostek chorobowych je wywołujących. W przypadku diagnozy niedoborów witamin leczenie opiera się na ich suplementacji i pozwala na szybki powrót pacjentów do pełni sił.

Jakie pokarmy są bogate w witaminę B12?

Osoby, które chcą zadbać o prawidłową podaż witaminy B12 powinny włączyć do swojej diety produkty pochodzenia zwierzęcego. Ryby, mięso, jaja, jak również nabiał to bogate źródła tego ważnego dla ludzkiego organizmu związku organicznego. Osoby, które nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tej witaminy w swojej diecie powinny rozważyć jej dodatkową suplementację. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi około dwóch mikrogramów. Szczególnie wegetarianie muszą przyjmować ją dodatkowo, aby uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów.

Witamina B12 to związek organiczny, który warunkuje prawidłową pracę wielu układów w ciele człowieka. Z tego powodu jego odpowiednia podaż jest tak ważna dla utrzymania homeostazy organizmu.

Udostępnij