TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Sport

Codzienna jazda na rowerze

Codzienna jazda na rowerze

Zastanawiasz się nad tym, aby zacząć dojeżdżać do pracy rowerem zamiast samochodem? To świetnie – nie tylko zaoszczędzisz na paliwie, ale również znacznie zyska twoje zdrowie. Codzienna jazda na rowerze to niemalże zbawienie dla twojego organizmu. Co ważne – aby jeździć na rowerze nie trzeba mieć dobrej kondycji, możesz nawet zmagać się nadwagę. Rower jest bezpieczny, albowiem twoje stawy są odciążone. Rower świetnie nadaje się dla ludzi w każdym wieku i kondycji. Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni rower, który będzie dla nas najwygodniejszy. Choć oferta rowerów miejskich wydaje się atrakcyjne, to niestety ma jeden minus – czasami możemy natrafić na mocno sfatygowany egzemplarz, który może zniechęcić do jazdy.

Rower i sprzęt bagażowy

Jak przygotować się do codziennej jazdy na rowerze? Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o zakupie odpowiedniego roweru. W warunkach miejskich, na dojazdy do pracy, oczywiście najlepiej sprawdzi się rower miejski. Jednak dobrym wyborem będzie również rower trekkingowy, czy też crossowy. Raczej należy wykluczyć szosówkę. Jazda po mieście to bowiem ciągłe zmaganie się z krawężnikami i zapadającą się kostką. W takich warunkach jazda kolarzówką może być nawet niebezpieczna. Kiedy już wybierzemy odpowiedni rower to warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego sprzętu bagażowego. Chodzi nam przede wszystkim o sakwy rowerowe. Plecak bowiem nie jest odpowiedni do jazdy na rowerze. Szybko spocą się nam plecy, a wówczas łatwo o przeziębienie. Dlatego bagaż lepiej przewozić od odpowiednio przystosowanych sakwach. Wyjątek stanowi w tym wypadku przewożenie laptopa. Tutaj sakwy się nie sprawdzą, albowiem nasz sprzęt będzie narażone na silne wstrząsy. Komputer najlepiej przewozić w normalnej torbie zawieszonej przez ramię. Dla niektórych może to być niewygodne, ale szybko można się przyzwyczaić. Wówczas nasz laptop jest bezpieczny, albowiem wszelkie wstrząsy przejmuje nasze ciało.

Jak ubrać się na rower?

Jak jednak odpowiednio ubrać się na rower? W sklepach rowerowych znajdziemy szeroki wybór odzieży rowerowej. Znajdziemy tutaj odpowiednie spodenki z wkładką amortyzującą, kurtki i bluzy chroniące od wiatru, a także peleryny przeciwdeszczowe. Nie możemy również zapomnieć o kasku, który zawsze powinniśmy zakładać na głowę. To kwestia naszego bezpieczeństwa.

Co nam daje codzienna jazda na rowerze?

codzienna jazda na rowerze

Zastanówmy się jednak co nam daje codzienna jazda na rowerze? Przede wszystkim dzięki temu mamy zapewnioną optymalną dawkę ruchu dziennie. Dojazdy do pracy świetnie się do tego nadają, albowiem nie potrzebujemy dodatkowej motywacji żeby usiąść na rower. Jeśli dystans niej jest zbyt duży, to warto pojechać nieco naokoło, tak żeby wyszło nam chociaż z 30 minut jazdy w jedną stronę. Jeśli dodamy do tego powrót to mamy już godzinę jazdy dziennie. To już jest naprawdę sporo. Zdecydowanie poprawi się nasza wydolność i praca układu krążenia. Mózg będzie znacznie lepiej dotleniony. Praca mieści również nie pójdzie na marne. Jedyne na co musimy uważać to spaliny samochodów. Warto wiec jeździć w specjalnych maseczkach ochronnych.

Udostępnij