TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Sport

Charakterystyka nart skiturowych

Charakterystyka nart skiturowych

Sportem, który zdobywa coraz większą popularność jest skitour. Polega on na łączeniu pieszych wędrówek i wspinaczki górskiej z efektownymi zjazdami ze stromych stoków. Nie jest to nowy sposób przemieszczania się w rejonach górzystych, ponieważ w ten sposób dawni myśliwi poruszali się w trudnych warunkach. Tak wtedy, jak również dziś to tej formy spędzania czasu trzeba było mieć odpowiednie narty.

Jakie cechy mają narty do skitouringu?

Wygląd nart skiturowych najbardziej przypomina postać typowych zjazdówek. Jednak są one od nich sporo lżejsze. Wpływa na to fakt, że nie posiadają użebrowań, stężeń czy elastomerów. Charakteryzuje je bardzo prosta budowa – nie mają żadnych ozdobników.

– Narty skiturowe wykonane są z dbałością o każdy szczegół. Niezwykle lekkie, ale trwałe i sprężyste muszą się sprawdzać zarówno podczas podejścia na szczyt, jak i również w czasie wymagającego zjazdu. Tego typu sprzęt powinien być równocześnie wystarczająco sztywny jak też wytrzymały, by umożliwić jazdę po odmiennych typach nawierzchni. Narty muszą dobrze się ślizgać zarówno po puchu jak też po nierównym śniegu – mówi ekspert ze sklepu Narty Kraków.

Narty tego typu muszą być bardzo stabilne. Przydaje się to zwłaszcza podczas wchodzenia w wyższe rejony ośnieżonych gór, gdzie nawierzchnia jest wyjątkowo trudna.

Ciekawostką jest, że narty skiturowe produkowane są w tym samym rozmiarze wynoszącym 160 centymetrów. O 10 centymetrów krótszy jest tego samego rodzaju sprzęt dla kobiet i dzieci. Produkcja innych rozmiarów tych nart tego typu jest zabroniona.

Rozwiązania techniczne dla nart skiturowych

Jako że producenci nart dążą do wytworzenia jak najlżejszego modelu tego sprzętu, to w procesie produkcji zostały wykorzystane odporne włókna węglowe. Elementy z tego materiału zapewniają narciarzom jednocześnie sztywność i lekkość nart. Specjalna technologia pozwala również zniwelować większość drgań, przez co jazda nawet w wyjątkowo złych warunkach przebiega płynnie i bez większych wstrząsów.

Bezpieczeństwo najważniejszą sprawą

Same narty skiturowe to nie wszystko. Aby czerpać prawdziwą radość z uprawiania tego sportu, należy zwrócić też uwagę na resztę wyposażenia narciarskiego. Wygodne i lekkie buty narciarskie oraz dopasowany kask z goglami to absolutne minimum. Skitouring jest sportem bardzo wyczerpującym, dlatego należy starać się, aby osprzęt był jak najlżejszy. Poza tym ewentualne upadki mogą być naprawdę niebezpieczne. Dlatego istotna jest jakość kasku oraz całego ubrania. Zatem nie warto oszczędzać zarówno w przypadku samego sprzętu jak też odzieży i wybrać asortyment od renomowanych producentów.

Udostępnij