TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Sport

Wycieczka rowerowa – co ze sobą zabrać?

Wycieczka rowerowa – co ze sobą zabrać?

Wystarczyło kilka cieplejszych dni, aby na polskich ulicach i ścieżkach rowerowych pojawili się miłośnicy dwóch kółek. Po jednej lub kilku drobnych przejażdżkach, gdy nadejdzie weekend, warto wybrać się na wycieczkę rowerową. Ruszając w dłuższą trasę, należy się do niej przygotować. Co koniecznie trzeba zabrać ze sobą?

1.    Woda i elektrolity

Każdy wysiłek fizyczny, nawet w formie rekreacyjnej wiąże się z przyspieszoną utratą wody. Ruszając na wycieczkę rowerową, nie wolno zapomnieć o wypełnionym pod korek bidonie, a nawet dodatkowym zapasie wody. Do nawadniania organizmu przydają się również napoje izotoniczne – gotowe mieszanki, albo przygotowane w domu w formie roztworu wody z dodatkiem odrobiny soli, miodu i soku z cytrusów. Brak sklepów spożywczych i stacji benzynowych na trasie to naprawdę przykra niespodzianka, jeśli zapasy płynów skończą się.

2.    Niezbędne przekąski

Z tego samego powodu każdy rowerzysta, zwłaszcza udający się w dłuższą trasę powinien mieć przy sobie przekąski. Jazda na rowerze jest bardzo efektywna i pozwala szybko pokonywać kilometry, przy czym dla organizmu wiąże się z wysokim zużyciem energii. W trakcie ciągłej jazdy kalorie należy uzupełniać przynajmniej co godzinę, sięgając na przykład po odrobinę bakalii, banana bądź batonik energetyczny. W przeciwnym razie rowerzyście grozi nagłe opadnięcie z sił i kłopoty z powrotem do domu.

3.    Nawigacja

Nawet ruszając w zaplanowaną trasę, warto korzystać z nawigacji, bo zdarza się, że niektóre dawno bądź nigdy nieodwiedzane odcinki okazują się trudno przejezdne. Dzięki nawigacji GPS można wówczas natychmiast zaplanować alternatywną drogę. W dobie smartfonów to żaden kłopot więc przed wyruszeniem na wycieczkę rowerową najlepiej zainstalować odpowiednią aplikację z nawigacją – wybór jest bardzo szeroki. Korzystanie z GPS-a ułatwi przytwierdzony do kierownicy uchwyt na telefon.

4.    Podstawowe akcesoria do napraw

Im dłuższa trasa, tym większe prawdopodobieństwo awarii. Defekty roweru bywają kłopotliwe szczególnie poza miastem, gdzie trudno znaleźć pomoc. Na szczęście zdecydowaną większość z nich można naprawić przy pomocy podstawowych narzędzi i ruszyć w dalszą drogę. Bezsprzecznie najczęstszym defektem jest przebita dętka, a na prawdziwy niezbędnik rowerzysty składają się zapasowa dętka, łyżki do opon, pompka rowerowa oraz multitool.

5.    Wygodna i funkcjonalna odzież

Do rekreacyjnej jazdy na rowerze profesjonalny strój kolarski nie jest konieczny, co nie znaczy, że wyprawa w codziennym stroju stanowi dobry pomysł. Z pewnością na komfort rowerzysty ogromny wpływ mają spodenki kolarskie wyposażone specjalną żelową lub piankową wkładkę. Poza tym wystarczy przewiewna koszulka, a zależnie od pogody również okulary przeciwsłoneczne, lekka kurtka przeciwdeszczowa bądź cieplejsza bluza. Na głowie obowiązkowo powinien się znaleźć kask rowerowy!

Niezbędne wyposażenie jest identyczne zarówno, gdy wybieramy tradycyjny rower, jak i rower elektryczny. Sklep Ecyklopedia to z kolei miejsce, w którym miłośnicy tej drugiej kategorii znajdą swoje wymarzone dwa kółka, jeśli jeszcze nie przygotowali maszyny na rozpoczęty już tegoroczny sezon.

Udostępnij