TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Zdrowie

Co oznacza wysoki puls w spoczynku i jak temu przeciwdziałać?

Co oznacza wysoki puls w spoczynku i jak temu przeciwdziałać?

Pomiary tętna służą określeniu liczby uderzeń serca na minutę, co jest istotnym parametrem życiowym. Nie powinno być ono zbyt wysokie ani za niskie, bo będzie to wiązać się z różnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli mięsień sercowy wykonuje w spoczynku ponad sto uderzeń na minutę, to można mówić o wysokim pulsie. W zależności od tego, co jest tego przyczyną i jak długo się utrzymuje, będzie to mniej lub bardziej niebezpieczne dla zdrowia, czasem nawet życia. Wysoki puls może niestety doprowadzić do niewydolności serca i jego zatrzymania, co skutkuje śmiercią w przypadku nieuzyskania natychmiastowej pomocy medycznej.

O czym świadczy wysoki puls w spoczynku?

Tętno jest niezwykle istotnym parametrem, można je zmierzyć w bardzo prosty sposób, chociażby za pomocą ciśnieniomierza. Uzyskany wynik pozwala na sprawdzenie intensywności pracy mięśnia sercowego podczas odpoczynku lub aktywności. Jeśli tętno podczas spoczynku jest podwyższone, to określa się to mianem tachykardii. Kołatanie serca nie jest niczym przyjemnym, może być objawem choroby i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, czasem nawet życia pacjenta. Jeśli ktoś boryka się z chronicznie podwyższonym pulsem, to powinien udać się do lekarza w celu znalezienia źródła problemu. Czasem konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia w celu unormowania tętna. Wysoki puls w spoczynku może świadczyć o migotaniu przedsionków. Przyczynia się to do zwiększenia ryzyka wystąpienia skrzepliny i udaru. Szybko bijące serce nierzadko oznacza trzepotanie przedsionków, często jest ono połączone z ich migotaniem. Wysoki puls w spoczynku może wskazywać na częstoskurcz nadkomorowy lub komorowy. Przyspieszone tętno często występuje u osób z anemią, zaburzeniami lękowymi, chorobami płucnymi, schorzeniami serca, wrodzonymi wadami serca. Do przyczyn wysokiego pulsu zalicza się także palenie papierosów, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu lub kofeiny, przyjmowanie niektórych leków, infekcje, zmęczenie, krwotok, stres.

Sposoby na spowolnienie pulsu, czyli jak obniżyć wysokie tętno?

Jako że wysoki puls w spoczynku jest stanem niepożądanym, to należy zastanowić się nad skutecznymi sposobami na jego obniżenie. Bicie serca można regulować za pomocą stymulacji nerwu błędnego. Sprawdzi się naciskanie na brzuch, masowanie zatoki szyjnej, moczenie twarzy w zimnej wodzie, stymulowanie odruchu wymiotnego, naciskanie na gałki oczne, dmuchanie przez nos po zatknięciu nozdrzy. Czasem konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, podanie leków antyarytmicznych. Niekiedy wystarczające będzie przyjmowanie leków uspokajających, które można kupić bez recepty w aptece. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku przyspieszonego pulsu na skutek stresu. Jeśli ktoś jest odwodniony, to również ma wysoki puls w spoczynku, dlatego warto przyjąć niezwłocznie elektrolity. W przypadku zaburzeń rytmu serca stosuje się leczenie w postaci elektroterapii. Ma to na celu przywrócenie prawidłowego rytmu serca. Warto ograniczyć kofeinę i alkohol, potrawy pikantne i słone.

Udostępnij