TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Dieta

Dlaczego warto ograniczyć mięso?

Dlaczego warto ograniczyć mięso?

Zbyt duża ilość mięsa w diecie nie jest najlepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia. Niestety niewiele sobie z tego robimy i wedle najnowszych badań Polacy spożywają coraz więcej mięsa. I co szczególnie istotne – jemy sporo mięsa czerwonego, które może być przyczyną nowotworów. Jemy mało drobiu, a już zupełnie w zasadzie omijamy w diecie ryby. Walory smakowe schabowego niestety nieco przesłaniają nam oczy. A wystarczyłoby znacznie ograniczyć spożycie mięsa, aby znacznie lepiej się poczuć. Mięso bowiem można w diecie zastąpić innymi produktami, zdecydowanie bardziej zdrowymi. Jak więc tego dokonać? Jak stopniowo ograniczyć spożywanie mięsa? I dlaczego w ogóle warto ograniczyć mięso w naszej diecie?

Dlaczego warto ograniczyć mięso?

Dlaczego warto ograniczyć mięso?Zastanówmy się dlaczego właściwie należałoby ograniczyć mięso w naszej diecie? Dlaczego jego częste spożywanie ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie? Przede wszystkim warto podkreślić, że szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia jest mięso czerwone. Znacznie lepiej jest jeść drób, a już zupełnie zdrowe są ryby. Tak mówiąc o ograniczeniu mięsa mówimy głównie o wieprzowinie i wołowinie, a w mniejszym stopniu o drobiu. Ale dlaczego mięso nam szkodzi? Zwróćmy szczególnie uwagę na to w jakich warunkach są hodowane zwierzęta. Przede wszystkim są one poddawane różnorodnym kuracjom antybiotykowym i hormonalnym. Faszerowane są również sterydami. Wszystko po to, aby jak najszybciej uzyskały odpowiednią masę potrzebą do uboju. Jest to sytuacja zupełnie inna niż ta, z jaką mamy do czynienia w tradycyjnym chowie zwierząt. Zwierzęta na farmach mają dodatkowo mało miejsca, mało światła i mało jedzenia, wiec faszerowanie ich chemią ma za zadanie przyspieszyć ich rozwój.

Chemia w mięsie

Ale antybiotyki, hormony i sterydy to nie wszystko. Już po uboju mięso dalej jest faszerowane tym razem różnego rodzaju wypełniaczami, konserwantami czy też tzw. wzmacniaczami smaku. To wszystko jest dla nas niezwykle szkodliwe a producenci wrzucają do składniki do mięsa, aby szybko się nie zepsuło i aby poprawić jego waloru smakowe i wizualne. Wystarczy, że spojrzymy na etykietę jakiegoś wyrobu mięsnego. Można się zdecydowanie przerazić.

Czy człowiek musi jeść mięso?

Czy człowiekowi tak naprawdę potrzebne jest mięso w codziennej diecie? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że ludzie z zasady nie są mięsożercami. Nie posiadamy odpowiednich uwarunkowań do tego, aby w warunkach naturalnych żywić się mięsem. Nasz zęby i szczeka nie są przystosowane do tego, aby rozrywać ciała innych zwierząt. Co prawda posiadamy odpowiednie enzymy do trawienia mięsa, ale to w zasadzie tylko tyle. Surowe mięso w ogóle by nam nie smakowało. Potrafimy jeść mięso poddane obróbce cieplnej i odpowiednio doprawione. Tak więc z natury nie jesteśmy mięsożercami. Dlatego choćby z tego powodu warto byłoby ograniczyć spożycie mięsa lub całkowicie z niego zrezygnować.

Udostępnij