TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Moda

Z jakiego materiału powinny być wykonane rękawice bokserskie?

Z jakiego materiału powinny być wykonane rękawice bokserskie?

Dla każdego pięściarza rękawice bokserskie to jeden z najważniejszych elementów zestawu treningowego. Akcesoria te chronią dłonie zawodnika przed różnego rodzaju kontuzjami mogącymi pojawić się w trakcie ćwiczeń. Jednym z parametrów odróżniających od siebie poszczególne modele rękawic jest materiał wykonania poszycia zewnętrznego. Z jakich materiałów produkowane są dostępne na rynku rękawice bokserskie? Który z nich jest najlepszy? Zapraszamy do lektury.

Skóra naturalna

Większość wysokiej jakości rękawic bokserskich wykonana jest ze skóry naturalnej. Najlepsi producenci wykorzystują do tego trzy rodzaje skóry: bydlęcą, bawolą lub kozią. Cechami charakterystycznymi wszystkich tych materiałów są: wysoka trwałość, doskonała elastyczność i wygoda noszenia. Rękawice ze skóry naturalnej świetnie radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci i eliminacją przykrych zapachów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który w swojej ofercie posiada rękawice ze skóry naturalnej: Przy odpowiedniej konserwacji i okresowym nawilżaniu poszycie zewnętrzne rękawic produkowanych ze skóry naturalnej nie pęka, nie rozciąga się oraz zachowuje estetyczny wygląd przez wiele lat użytkowania. Naturalny materiał ma pozytywny wpływ także na komfort noszenia. Są to zdecydowanie najwygodniejsze dostępne na rynku modele. Wszystkie te zalety przekładają się jednak na końcową cenę produktu. Na półkach sklepów sportowych nie ma bowiem rękawic droższych od modeli ze skóry naturalnej.

Skóra syntetyczna

Drugim z popularnych materiałów, z którego wykonywane jest poszycie zewnętrzne rękawic bokserskich, jest skóra syntetyczna. Wśród materiałów sztucznych wykorzystywanych do produkcji rękawic najczęściej wymienia się polichlorek winylu (PVC) oraz poliuretan (PU). Rzadziej jest to mikrofibra, syntek czy skintex. To materiały dość tanie w pozyskaniu, dlatego też produkowane z nich rękawice charakteryzują się niższą ceną od modeli ze skóry naturalnej. Ich wadą jest natomiast słabsza wytrzymałość oraz niska odporność na ścieranie. Materiały sztuczne, w tym szczególnie PVC, charakteryzują się niską przepuszczalnością powietrza i słabym odprowadzaniem wilgoci, co przy dłuższym użytkowaniu może przekładać się na problem z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z wnętrza rękawic.

Skóra naturalna czy syntetyczna? Rękawice, z którego z tych materiałów wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od osobistych preferencji pięściarza. Niska cena sprawia, że rękawice bokserskie ze skóry syntetycznej to dobry wybór przede wszystkim dla początkujących, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z boksem. Jeśli po kilku treningach uznasz, że nie jest to sport dla Ciebie, to przynajmniej nie będziesz miał wyrzutów sumienia, że straciłeś na tym sprzęcie dużą sumę pieniędzy. Jeżeli jednak jesteś osobą, która ćwiczy już od paru lat i bierze udział w turniejach, gdzie mierzy się z innymi zawodnikami, lepszym wyborem dla Ciebie będą rękawice ze skóry naturalnej, które są zdecydowanie trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia.

Udostępnij