TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

RekreacjaSport

Jak wybrać okulary do pływania?

Jak wybrać okulary do pływania?

Odpowiednio dobrane okularki pływackie chronią nasze oczy przed podrażnieniem i wpływają na wzrost komfortu podczas treningów. Ważne jest jednak, aby dobrać je właściwie, ponieważ za duże rozmiary mogą przepuszczać wodę, natomiast za małe – uwierać i uciskać. Na jakie szczegóły techniczne należy zwrócić uwagę? Który model sprawdzi się świetnie w przypadku rekreacyjnego pływania, a który będzie doskonały do regularnych treningów? Podpowiadamy!

Rodzaje okularków pływackich

Okulary podczas pływania są niezbędne ze względu na odpowiednią ochronę oczu. Woda w basenie zawiera duże ilości chloru, które wpływają niekorzystnie na delikatne okolice naszych oczu. Dodatkowo okularki pływackie przyczyniają się również do zwiększenia bezpieczeństwa na basenie. Dzięki nim możemy obserwować, co dzieje się wokół nas pod wodę, co sprawia, że unikamy wypadków, a także alarmujemy ratownika o niebezpiecznych sytuacjach.

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów okularów. Przedstawiamy najważniejsze, których podział z pewnością pomoże nam w wyborze idealnego modelu:

  • Okulary miękkie – są bardzo elastyczne i łatwo dopasowują się do naszej twarzy, oraz szczelnie przylegają.
  • Okularki pływackie półtwarde – trzymają się twarzy zarówno dobrze, natomiast są nieco twardsze.
  • Okulary twarde – potocznie zwane szwedkami, bardzo sztywne. Mają lepszy kąt widzenia, niż okulary miękkie, potrzebują bardzo dobrego dobrania osobistego. Najczęściej wybierane są przez zawodowców lub osoby regularnie trenujące.

Pamiętajmy o tym, że okularki pływackie w sklepie Tricentre.pl należy dobrać osobiście w salonie. Nie każdy rodzaj będzie dla nas odpowiedni ze względu na różnorodny kształt głowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Okulary wymagają odpowiedniej regulacji. Producenci niektórych modeli w zestawie z samymi okularami, dołączają dodatkowe noski o różnej szerokości, by możliwość personalizacji była jeszcze większa. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na:

  • Przeznaczenie – pierwszorzędnie powinniśmy wiedzieć w jakich warunkach będziemy korzystać z okularków pływackich. Model zmieni się w zależności od tego, czy będziemy użytkować je na otwartych wodach, regularnych treningach na basenie czy w przypadku nurkowania.
  • Dopasowanie – tutaj oceniamy możliwość jak najlepszego dopasowania do kształtu naszej twarzy. W zestawie powinny być dostępne dodatkowe noski i możliwość regulacji na pasku.
  • Szczelność – okulary powinny być przede wszystkim szczelne, aby woda nie dostawała się do środka.

Wybierając okularki pływackie do nauki pływania warto zdecydować się na miękkie modele. Cechują się dużą wygodą oraz komfortem używania. Można również przetestować maskę do nurkowania, dzięki której mamy duże pole widzenia.

Udostępnij