TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Rekreacja

Mity na temat narciarstwa i snowboardu

Mity na temat narciarstwa i snowboardu

Narciarstwo i snowboard są pod względem popularności bez wątpienia najpopularniejszymi sportami zimowymi – każde roku stoki w Polsce i za granicą zapełniają się miłośnikami „białego szaleństwa”. Duża popularność ma jednak pewne konsekwencje – jedną z nich jest fakt, że wokół obu tych dyscyplin narosło przez lata wiele mitów. W poniższym tekście rozprawiamy się z niektórymi z nich.

Mit 1 – snowboard jest bardziej niebezpieczny niż narty

Faktycznie, jeśli przyjrzeć się statystykom wypadków na stokach, można zauważyć, że większość z nich spowodowana została przez snowboardzistów. Czy jednak można na tej podstawie stwierdzić, że jazda na desce pociąga za sobą większe ryzyko? W praktyce nie ma na taką tezę dowodów. Wyjaśnieniem większej ilości wypadków wśród snowboardzistów może być fakt, że w znacznej mierze są to osoby młode, mniej doświadczone, a zarazem bardziej skłonne do ryzyka. Wśród narciarzy z kolei możemy dostrzec cały przekrój społeczeństwa – od dzieci, do seniorów.

Mit 2 – sporty zimowe są dla młodych

Jak wspomniano wyżej, na stokach można spotkać osoby w różnym wieku – trudno więc uznać za prawdę stwierdzenie, że istnieją jakieś ograniczenia w tej kwestii. Co więcej – nigdy nie jest za późno, by nauczyć się jazdy na nartach czy snowboardzie, choć faktycznie kwestia zdrowia i kondycji ma tu spore znaczenie. Najlepsze i najszybsze rezultaty osiągają dzieci i młodzież, niemniej również osoby starsze mogą z powodzeniem opanować kontrolę nad nartami czy nawet deskę snowboardową. Profesjonalne kursy narciarskie i snowboardowe znajdziemy w ofercie firmy Szkoła Zdrowia.

Mit 3 – alkohol na stoku nie szkodzi

W czasie wypoczynku w górach, czy to w gronie rodziny, czy znajomych, wiele osób chętnie sięga po piwo lub mocniejsze alkohole – są one wręcz nieodłącznym elementem oferty punktów gastronomicznych również na stokach. Niemniej należy pamiętać, że nawet mała ilość alkoholu wpływa negatywnie na koordynację ruchową czy czas reakcji – a to jest niezbędne do zachowania kontroli nad jazdą po stoku. Dlatego też należy zrezygnować ze spożywania alkoholu w przerwie między kolejnymi zjazdami, nawet jeśli chodzi o przysłowiowe małe piwo.

Mit 4 – narciarstwa można nauczyć się samemu

Przekonanie, że jazdy na nartach czy snowboardzie można nauczyć się tak samo jak jazdy na rowerze, każdego roku kończy się dziesiątkami groźnych wypadków na stokach. To samo dotyczy nauki dzieci przez rodziców – nawet jeśli dorosła osoba dobrze radzi sobie na stoku, nie powinna sama podejmować się nauczania swoich dzieci, gdyż nie ma do tego odpowiedniego przygotowania. Osoby, które nigdy wcześniej nie jeździły na nartach powinny zacząć kurs narciarski pod okiem wykwalifikowanego instruktora i ćwiczyć swoje umiejętności w łatwych warunkach zanim wyruszą na stok.  

Udostępnij