TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Rekreacja

Łuk profesjonalny – jak go wybrać?

Łuk profesjonalny – jak go wybrać?

Łuk profesjonalny, to narzędzie o niezwykle długiej historii. Obecnie łuki wykorzystywane są w naszym kraju do hobbistycznego trafiania do celu. W ofercie profesjonalnych sklepów, są sportowe łuki tradycyjne zrobione z rozmaitych produktów i przeznaczone dla użytkowników w rozmaitych przedziałach wiekowych. Mocno powiększone łuki bloczkowe zapewniają strzały na większe odległości i z większą siłą dzięki wielokrążkowi, jaki pozwoli wytworzyć ogromną moc przy wykorzystaniu niższej siły podczas naciągania cięciwy.

Łuk profesjonalny – co to jest?

Łuk jest jedną spośród najstarszych broni na świecie, od rozpoczęcia dziejów służąca ludziom do obrony lub polowań. Jaka to broń? Łuk profesjonalny należy do broni zwyczajowej, miotającej, neurobalistycznej. Teraz służy często w celach rozrywkowych i fizycznych. Składa się on z łęczyska, zatem drewnianej czy również wykonanej z syntetycznych tworzyw listwy, do jakiej przymocowana jest cięciwa. Strzelanie z łuku jest legalne – natomiast należy zachowywać zawsze maksimum rozwagi, aby nie szkodzić innym.

Zdolności fizyczne

Łuk powinien być dopasowany na miarę możliwości fizycznych poszczególnego łucznika. Jest to bardzo istotne, szczególnie dla amatorów. Jeżeli dobierzemy za silny łuk, przeszkód w opanowaniu go doprowadzą do utrwalenia się niewłaściwych metod strzelania, jakich trudno się oduczyć. Generalna reguła brzmi, iż amator nie powinien kupić łuku o naciągu ponad 15kg (kobiety – ponad 10kg).

Zmierz się tak jak nigdy wcześniej

Nim dobierzesz łuk profesjonalny, musisz się zmierzyć. Obręb głowy lub rozmiar kołnierzyka możesz sobie darować, natomiast ważne będą wzrost oraz odległość ramion, jakie pozwalają wybrać długość łuku oraz naciągu. Przygotuj prosty kijek odległości prawie 80 cm czy coś podobnego. Weź w bok wyprostowaną rękę, jaką będziesz mieć łuk (lewa dla praworęcznych oraz vice versa), po czym przyjmij postawę strzelecką. Postaw na ręce kij w taki sposób, by jeden spośród jego końców sięgnął Ci do podbródka czy zakątka ust — jak strzała. Odległość pomiędzy końcem kijka natomiast ręką to Twoja długość naciągu.

Łuk tradycyjny vs łuk bloczkowy

Teraz dobór łucznika sprowadza się do łuków tradycyjnych czy bloczkowych. Poprzez łuk tradycyjny będziemy rozumieć taki, jaki składa się z majdanu, ramion (łączonych do majdanu), cięciwy i dodatkowych akcesoriów np. w formie celownika, podkładki pod strzałę lub stabilizatora. Rzecz w tymże, iż pomimo współczesnych udogodnień jak nawet innowacyjne odporne produkty, są to takie łuki, jakich funkcjonowanie jest ostatecznie klasyczne.

Udostępnij