Strona główna Zdrowie Jak zadbać o zdrowie podczas upałów?

Jak zadbać o zdrowie podczas upałów?

by Redakcja TigerGym
Jak zadbać o zdrowie podczas upałów?

Upały nie tylko sprawiają spory dyskomfort w naszym codziennym funkcjonowaniu, ale mogą również stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Zwłaszcza bardzo narażone są osoby starsze i dzieci. Również osoby zmagające się ze schorzeniami układu krwionośnego muszą podczas upałów szczególnie na siebie uważać. Ryzyko udarów wówczas niepomiernie wzrasta. Często również zmagamy się z odwodnieniem organizmu. Jak temu zaradzić? Aby przetrwać upały trzeba stosować się do kilku podstawowych zasad. Picie dużej ilości wody to w zasadzie tylko podstawa. Trzeba również chronić głowę przed słońcem, ale również inne partie ciała. A po za tym najlepiej w największe upały po prostu nie wychodzić z domu.

Jak zadbać o zdrowie podczas upałów?

Jak zadbać o zdrowie podczas upałów?Oczywiście podstawową kwestią jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Naturalnie powinniśmy pić dużo wody zawsze, nie tylko podczas upałów. Jednak kiedy panuje wysoka temperatura to nawodnienie ma dla organizmu szczególne znaczenie. Wówczas to bowiem intensywnie się pocimy i tracimy spore ilości wody z organizmu. A te braki trzeba na bieżąco uzupełniać. Co ważne – powinniśmy pić regularnie, nie możemy czekać aż poczujemy pragnienie. Wówczas już nasz organizm jest w jakimś stopniu odwodniony. A do takiego stanu absolutnie nie powinniśmy doprowadzać. Dlatego zawsze przy sobie powinniśmy mieć butelkę wody. Czasami warto również sięgnąć po napoje izotoniczne, które lepiej uzupełniają nasz organizm w niezbędne minerały.

Chroń ciało przed promieniami słonecznymi

Warto również wiedzieć o tym, ze w godzinach panowania największych upałów lepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Co jednak zrobić kiedy nie mamy wyjścia i musimy wyjść na prażące słońce? Wówczas musimy maksymalnie zadbać o odpowiednią ochronę naszego ciała przed promieniami słonecznymi. W tym wypadku ochrona samej głowy nie wystarczy. Jednak przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiedni kapelusz, czapeczkę z daszkiem, lub chociaż chustę. Jednak powinniśmy również chronić inne części ciała przed przegrzaniem. Najlepszym rozwiązaniem będą ubrania w kolorze jasnym, lekkie i przewiewne. Do tego warto założyć sandały, a raczej pozbyć się obuwia pełnego. Warto również założyć okulary przeciwsłoneczne.

Czego unikać?

Podczas upałów powinniśmy się również powstrzymać prze uprawianiem wymagających sportów. Kiedy z nieba leje się skwar raczej powinniśmy sobie odpuścić bieganie. Również spacery z psem trzeba zupełnie inaczej rozplanować. Najlepiej wyjść na spacer z naszym czworonogiem wcześnie rano, kiedy jest jeszcze dość chłodno, a następnie dopiero wieczorem. Spacer bowiem w upale może się dla naszego czworonożnego przyjaciela źle skończyć. Planując wakacyjny wyjazd samochodem wato tak rozplanować trasę i czas wyjazdu, aby podróżować raczej nocą, kiedy będziemy mogli liczyć na bardziej znośne warunki.

You may also like

Zostaw komentarz