TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Rekreacja

Zanzibar – raj dla kitesurferów?

Zanzibar – raj dla kitesurferów?

Zanzibar cieszy się powodzeniem wśród polskich turystów od lat. Jest kierunkiem wybieranym zwykle zimą, kiedy aura w naszym kraju zdecydowanie nie rozpieszcza. Już sama nazwa tego wakacyjnego kierunku oznacza „piękną wyspę”. Rajskie widoki, szerokie, piaszczyste plaże, turkusowa woda zachęcają do spędzenia wakacji właśnie tutaj. Co można robić na Zanzibarze oprócz zwiedzania, rozkoszowania się słońcem i słoną, czystą wodą? Aktywnych i pełnych energii turystów przyciągają między innymi kursy kitesurfingu.

Zanzibar skąd popularność w ostatnim czasie? 

Od początku 2020 roku znacznie zmniejszyły się szanse na bliskie i dalekie podróże. Wielu miłośników zwiedzania i wakacji pod palmami musi albo zrezygnować zupełnie z lotów, albo zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenia, testy i pogodzić z tym, że w czasie podróży trzeba korzystać z masek lub innej ochrony przed wirusem.

Zanzibar, wyspa położona na Oceanie Indyjskim i będąca autonomiczną częścią Tanzanii, należy do nielicznych obecnie krajów, które szeroko otwierają się na turystów. Żeby móc spędzić wakacje na Zanzibarze nie trzeba wykonywać testów na obecność wirusa, ani poddać się kwarantannie po przybyciu do kraju. Trzeba liczyć się jednakże z mierzeniem temperatury na lotnisku, obowiązkiem wypełnienia kart lokalizacyjnych i koniecznością noszenia maseczek w miejscach publicznych. To naprawdę niewielkie wymagania w obecnych czasach.

Otwartość na turystów i minimum obostrzeń przyczyniło się do tego, że już popularna wyspa stała się jeszcze ciekawsza dla zwolenników słońca, ciepłej wody i sportów wodnych. Co jeszcze sprawia, że Zanzibar cieszy się ogromnym powodzeniem? Językiem używanym na wyspie jest angielski, dlatego większość turystów nie ma problemów z komunikacją, a lot trwa ok. 8 h, jest więc krótszy niż lot na przykład na Karaiby. Dostępne są loty czarterowe, dlatego często są bezpośrednie i eliminują kłopotliwe przesiadki. Możliwe są także loty połączeniami rejsowymi. Ponadto ceny lotów na Zanzibar, noclegów czy zwyczajnych produktów spożywczych nie są zarezerwowane tylko dla krezusów. W wakacyjnym raju pod palmami można wypocząć bez zamartwiania się o stan portfela. 

zanzibar

Zanizibar – idealna pogoda do kitesurfingu?

Kitesurfing polega na ślizganiu się po wodzie na desce wyposażonej nie w żagiel, ale w latawiec. Przypomina połączenie windsurfingu ze snowboardem i wymaga odpowiedniego akwenu, najlepiej dużej, pustej przestrzeni na dosyć płytkiej wodzie, bez przeszkód występujących wzdłuż brzegu. Wszystko to znaleźć można właśnie na Zanzibarze, a piaszczyste dno i stabilny wiatr to dodatkowe atuty tej wyspy, które sprawiają, że właśnie tutaj uprawianie kitesurfingu jest możliwe praktycznie każdego dnia. Kiedy w Polsce jest zima, na Zanzibarze wieje wiatr z kierunku północno-wschodniego, Kaskasi. Ma on siłę od 12 do 18 węzłów. Kiedy w Polsce jest lato, na Zanzibarze wieje Kuzi, nieco mocniejszy wiatr o mocy 15-22 węzłów. Wiatr wieje codziennie, od rana do wieczora, na wyspie więc z powodzeniem odbywają się obozy kitesurfingowe oraz kursy organizowane przez szkoły kitesurfingu. 

kite-surfing

Kiedy warto udać się na Zanzibar? 

Na Zanzibarze panuje klimat podzwrotnikowy suchy, a temperatura przez prawie cały rok waha się między 25 a 35 stopniami Celsjusza, zwłaszcza nad wodą. Największe upały notuje się tutaj od grudnia do marca, bo temperatura powietrza może podnieść się do 40 stopni Celsjusza a temperatura wody do 30 stopni. Jest wilgotno i parno, ale dla uprawiających sporty wodne to doskonałe warunki. Na Zanzibarze jest też pora deszczowa, która trwa od marca do maja, ale i wtedy często można trafić na piękne dni ze słońcem. 

baner

Obozy kitesurfingowe na Zanzibarze 

Skoro już wiesz, gdzie leży Zanzibar i że warto skorzystać z wakacji na tej pięknej wyspie, możesz wybrać się tam po to, by nauczyć się pływać na desce z żaglem. Piękne plaże, miękki, biały piasek, przejrzysta woda, wygodne hotele, doskonała kuchnia to jednak nie wszystko. Na miejscu funkcjonuje polska szkoła kitesurfingu Funkite, która organizuje obozy kite i szkolenia dla początkujących oraz zaawansowanych kitesurferów. Wakacje z kursem surfowania z latawcem pod okiem doświadczonych instruktorów polskojęzycznych, to świetny pomysł na spędzenie wakacji w prawdziwym raju. 

Udostępnij