TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Rekreacja

Klarnet – w jaki sposób dokonać jego wyboru?

Klarnet – w jaki sposób dokonać jego wyboru?

Klarnet to instrument, który cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdzi się zarówno w przypadku muzyki klasycznej, jak i tej rozrywkowej- w sposób szczególny w zespołach jazzowych. Jego wybór może okazać się jednak wysoce problematyczny. Czym jest klarnet? Na jaki materiał korpusu klarnetu warto się zdecydować? Czy możliwe jest nabycie dobrej jakości instrumentu w niskiej cenie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym jest klarnet?

Klarnet to najczęściej czarny instrument, który posiada kształt cylindrycznej rurki. Podobnie jak obój, posiada metalowe klapki, jednakże w tym przypadku mamy do czynienia z innym stroikiem, który to jest umieszczony w płasko ściętym ustniku. Tradycyjny klarnet można podzielić na pięć części: czara głosowa, dolna część korpusu, górna część korpusu, baryłka i ustnik. Instrument ten występuje w różnorodnych wielkościach i strojach, dlatego też każdy znajdzie właśnie to, czego szuka. Na dziś największą popularnością cieszy się klarnet w stroju B. Orkiestra symfoniczna korzysta z 2-4 klarnetów. Po raz pierwszy instrument został zbudowany w XVIII wieku.

Na jaki materiał korpusu klarnetu warto się zdecydować?

Do budowy korpusu karnetu wykorzystuje się drewno i tworzywo ABS. Instrumenty drewniane charakteryzują się dość specyficznym dźwiękiem. Okażą się doskonałe dla profesjonalnych muzyków, którzy zwracają uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Niestety koszty produkcji w tym przypadku są nieco wyższe, czego konsekwencje są mniej satysfakcjonujące ceny. Na rynku znaleźć można jednak także instrumenty, które w sposób szczególny dedykowane są dla początkujących. Koszt jest wówczas znacznie niższy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że instrumenty wykonane ze sztucznego tworzywa są łatwiejsze w pielęgnacji, bowiem prawdopodobieństwo zawilgocenia lub niebezpieczeństwo zmiany temperatury znacznie spada.

Czy możliwe jest nabycie dobrej jakości instrumentu w niskiej cenie?

Klarnet to instrument muzyczny, który nie należy do najtańszych. Okazuje się jednak, że jesteśmy w stanie nabyć go w stosunkowo niskiej cenie, ciesząc się przy tym stosunkowo dobra jakością. W praktyce tylko specjaliści są w stanie dostrzec subtelne różnice. Modele wykonane z tworzywa ABS charakteryzują się przyzwoitym dźwiękiem, dlatego też z powodzeniem sprawdza się podczas kilku pierwszych lat nauki i spełnią nasze preferencje.

Udostępnij