TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Zdrowie

Dlaczego warto dbać o zęby?

Dlaczego warto dbać o zęby?

Dlaczego warto dbać o zęby? Wydawałoby się, ze pytanie jest co najmniej zaskakujące, albowiem przecież odpowiedź na nie zna nawet małe dziecko. Jednak stan uzębienia Polaków skłania do refleksji, że jednak nasza wiedza w tym temacie jest zaskakująco uboga. Nie dbamy o nasze zęby wystarczająco, a większość dorosłych osób w Polsce zmaga się z większą lub mniejszą próchnicą. Zęby myjemy zbyt krótko i zazwyczaj w pośpiechu. Do tego nie stosujemy odpowiedniej techniki mycia zębów. Również źle dobieramy pasty, a już raczej całkowicie zaponami o płynach do płukania jamy ustnej. To wszystko składa się na dość przykry stan naszego uzębienia. Jak walczyć z taką sytuacją? Przede wszystkim należy cały czas uświadamiać zarówno dzieci, jak i dorosłych dlaczego warto dbać o zęby?

Dlaczego warto dbać o zęby?

Dlaczego warto dbać o zęby?Dlaczego dbanie o zęby jest takie ważne? Przede wszystkim trzeba wspomnieć o estetyce. Białe, czyste zęby to obecnie wręcz kanon piękna. I nie ma co się dziwić. To po prostu ładnie wygląda. Natomiast nie ma nic bardziej odpychającego niż brudne, zaniedbane zęby i do tego brzydki zapach z ust. Taki stan rzeczy może nas bowiem absolutnie zdyskwalifikować na poziomie relacji towarzyskich. Dlatego choćby ze względów wizerunkowych zdecydowanie warto zadbać o nasze zęby.

Ale nie tylko estetyka ma tutaj znaczenie. Ważne jest również nasze zęby. Jeśli o nie nie dbamy to naturalną koleją rzeczy jest próchnica. A próchnica może w zasadzie zdewastować nam uzębienie. Jeśli nie podejmiemy leczenia, to w zasadzie możemy stopniowo stracić nawet wszystkie zęby. Zepsute zęby w jamie ustnej to siedlisko różnego rodzaju bakterii, które dostają się do naszego krwiobiegu. Stąd mogą wędrować do różnych narządów, w tym do serca. To dość niebezpieczna sytuacja dla naszego zdrowia. Mogą bowiem z tego wyniknąć różnego rodzaju powikłania.

Jak zadbać o zęby?

Przede wszystkim powinniśmy je regularnie czyścić. Dobra pasta do zębów i odpowiednia szczoteczka mogą tutaj nie wystarczyć. Przydatna będzie równie nić dentystyczna oraz płyn do płukania jamy ustnej. Warto również stosować gumy do żucia, które mają działanie bakteriobójcze i zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego. Poza tym powinniśmy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny w celi przeprowadzenie przeglądu stomatologicznego. W ten sposób możemy wykryć nawet najmniejsze ubytki i poddać się odpowiedniemu leczeniu. Jest to szczególnie ważne. Albowiem kiedy ubytki będą już spore może się okazać, że na leczenie jest już za późno i pozostanie nam tylko usunięcie zęba. A braki w uzębieniu nie tylko wyglądają nieestetyczne, ale również znacznie upośledzają nasz zgryz, przez co mamy problemy z odpowiednim rozdrobnieniem spożywanych potraw. To może doprowadzić do kolejnych problemów zdrowotnych związanych z trawieniem pokarmów. Dlatego też odpowiednia profilaktyka ma tutaj szczególne znaczenie.

Udostępnij