TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Sport

Jak zacząć przygodę z bieganiem?

Jak zacząć przygodę z bieganiem?

Bieganie to dyscyplina sportu, która zyskuje coraz większą popularność wśród amatorów. Można wręcz powiedzieć, że bieganie stało się niemalże powszechne. Spacerując parkiem, czy też nadrzecznymi wałami w zasadzie zawsze trafimy na jakiegoś biegacza. Również rynek sprzętu do biegania znacznie się rozwinął. Obecnie nawet amator może kupić specjalistyczne obuwie do biegania. Jednak warto również podkreślić, że większość z nas zabiera się do biegania w nieodpowiedni sposób, co powoduje zniechęcenie. Warto wiec zastanowić się jak zacząć przygodę z bieganiem? Jak stopniowo podnosić sobie poprzeczkę? I jak w ogóle przygotować się do uprawniania właśnie tej dyscypliny sportu?

Jak zacząć przygodę z bieganiem?

Jak zacząć przygodę z bieganiemPrzede wszystkim musimy wiedzieć, że nasza przygoda z bieganiem musi być odpowiednio stopniowana. Zwłaszcza osoby, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia i mają na dodatek nadwagę muszą być szczególnie ostrożne. W tym wypadku w pierwszej kolejności należy zacząć od spacerów. Najpierw na niewielkie dystanse, które z czasem trzeba będzie zwiększać. Kiedy spacery będą nam już przychodziły z lekkością, możemy nieco podkręcić tempo i zastosować szybki marsz, choćby przy pomocy kijków. Kiedy również z dobrym skutkiem opanujemy marsz możemy wreszcie przejść do truchtu. Powinniśmy najpierw biegać bardzo powoli, tak aby móc swobodnie rozmawiać z partnerem. Jeśli mamy z tym problem to powinniśmy zmniejszyć tempo biegu. Jednak kiedy zauważymy, że bieganie przychodzi nam coraz łatwiej możemy zacząć zwiększać dystanse, a nawet podkręcać tempo.

Jaki sprzęt do biegania?

Aby już na samym początku nie zniechęcić się do biegania powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie buty. To nie jest żadna fanaberia, ale absolutna podstawa. Nie każde buty bowiem nadają się do biegania. A uprawiając tę dyscyplinę sportu choćby w zwykłych trampkach, można sobie wyrządzić sporę krzywdę. Nieodpowiednia amortyzacja odbiję się bowiem na naszych stawach i na kręgosłupie. Dlatego naprawdę warto zainwestować w odpowiednie buty do biegania. Nie musi to być od razu obuwie z wyższej półki. Ważne, żeby były to buty dedykowane biegaczom. Taki rodzaj butów kupimy nawet w cenie do 100 zł. Tak więc nie jest to jakiś kosmiczny wydatek. Z czasem, kiedy nasza pasja do biegania znacznie się rozwinie, będziemy chcieli kupić lepsze buty. Ale warto z tym wydatkiem poczekać właśnie do tego momenty. Wtedy już z pewnością będziemy zaawansowanymi biegaczami i spory wydatek na profesjonalne buty do biegania nie pójdzie na marne.

Jednak buty to nie wszystko. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednią odzież do biegania. Warto tutaj postawić na ubrania termoaktywne, zwłaszcza kiedy planujemy biegać jesienią lub zimą. Ważne, aby strój był wygodny i nie powodował żadnych otarć. Dzięki temu nie zniechęcimy się do biegania, lecz dalej będziemy pielęgnować swoją pasję z korzyścią dla naszego zdrowia.

Udostępnij