TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Moda

Tkaniny, które każda kobieta powinna mieć w swojej szafie.

Tkaniny, które każda kobieta powinna mieć w swojej szafie.

Tkaniny mogą różnić się między sobą nie tylko kolorem i fakturą, ale też składem i jakością. Mogą się składać z różnych rodzajów włókien, które mają różne właściwości i mogą wpływać na komfort noszenia ubrań, z nich uszytych. Najbardziej cenione są tkaniny naturalne, które mają zdecydowanie więcej zalet w porównaniu z tkaninami syntetycznymi. Są one produkowane z naturalnych surowców o pochodzeniu roślinnym lub zwierzęcym i znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Znakomicie przepuszczają powietrze i absorbują wilgoć, są trwałe i odporne na wysokie temperatury. Które tkaniny naturalne sprawdzą się najlepiej w garderobie każdej kobiety?

Co jeszcze oprócz tkanin naturalnych?

Tkaniny naturalne powstają z włókien pochodzenia roślinnego (bawełna, len) lub zwierzęcego (wełna, jedwab). Mają one szereg unikalnych właściwości, które są absolutnie wyjątkowe i cenione na całym świecie. Nie bez powodu, są one najczęściej wybierane do szycia odzieży zarówno bieliźnianej, jak i wierzchniej. Mogą również być produkowane z włókien sztucznych, które są wytwarzane przez człowieka, a swoimi właściwościami są bardzo zbliżone do włókien naturalnych, mają jednak nieco inny skład – do ich produkcji wykorzystuje się celulozę drzewną. Mniej cenionej tkaniny powstają z syntetycznych włókien, produkowanych z polimerów, nie występujących w sposób naturalny w przyrodzie. Syntetyczne pochodzenie gwarantuje im zdecydowanie lepszą trwałość, jednak nie posiadają one tych wszystkich unikalnych właściwości charakterystycznych tylko dla tkanin naturalnych, takich jak cyrkulacja powietrza i odprowadzenie wilgoci.

Tkaniny naturalne – zalety

Cały sekret wyjątkowości tkanin tkwi we włóknach pochodzenia naturalnego. Odznaczają się one wieloma zaletami, dzięki którym są najchętniej wybierane na całym świecie. Wykazują dużą wytrzymałość i odporność na wysokie temperatury, dzięki czemu można je bez problemu prać w wyższych temperaturach i do ich czyszczenia stosować silne detergenty, pamiętając jednak o stosowaniu się do zaleceń producenta zawartych na metce. Tkaniny te odznaczają się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu znakomicie przepuszczają powietrze, pozwalając skórze dosłownie oddychać. Nawet w najcieplejsze dni skóra się nie poci, a ubranie nie elektryzuje się i pochłania wilgoć. Komfort noszenia ubrań z włókna naturalnego jest bardzo wysoki i pozwala na określenie ich jako druga skóra. Są szczególnie polecane dla alergików (poza włóknem zwierzęcym, które może wywołać reakcję alergiczną), dlatego można je używać już od pierwszych dni życia dziecka, nie martwiąc się o podrażnienia.

Zwiewny jak jedwab

Jedwab do szlachetne włókno pochodzenia zwierzęcego, którego nici są produkowane przez owady zwane jedwabnikami. Nici te są niezwykle delikatne i cenione za swoje walory estetyczne, dlatego stosuje się je do produkcji tkanin do sukien ślubnych i kreacji wieczorowych. Charakteryzują się niepowtarzalną miękkością, delikatnością i rozciągliwością. Doskonale przepuszczają powietrze i dlatego zapewniają duży komfort noszenia niezależnie od pory roku i pogody. Zapewniają ciału bardzo duży komfort noszenia, skóra nie poci się dzięki idealnej cyrkulacji powietrza. Świetnie się też sprawdza do szycia dodatków do garderoby, takich jak apaszki, chusty, szale, ale też i pościeli.

Miękki jak kaszmir

Włókna kaszmiru pozyskuje się z włosia kóz himalajskich, które występują wyłącznie w jednym miejscu na świecie i stąd jej wysoka cena. Włosie kóz ma taką strukturę i skład, aby zapewnić tym zwierzętom ciepło przy bardzo niskich temperaturach, które nawet w porze letniej w tej części świata mogą dochodzić do zera. Dodatkowa funkcja to odpowiednie odprowadzenie wilgoci, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać. Kaszmir, czyli tkanina uzyskana z włosia kozy, ma takie same właściwości, świetnie odprowadza wilgoć i zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Doskonale się sprawdza do szycia ciepłych zimowych swetrów, szali, a także apaszek.

Delikatny jak muślin bawełniany

Muślin bawełniany jest odmianą bawełny, ale jest od niej zdecydowanie bardziej miękki i zwiewny. Ma on bardzo uniwersalne zastosowanie, ale najlepiej sprawdza się w garderobie wiosennej i letniej. Jego przewiewność i zwiewność sprawiają, że skóra się nie poci i nie przegrzewa, co zdecydowanie wpływa na komfort noszenia. Niezwykle lekki w dotyku, bardzo często wybierany jest do szycia ubranek i dodatków dziecięcych. Zapewnia idealną termoregulację, odznacza się trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia i rozciąganie. Proces produkcji muślinu jest zgodny z wymaganiami proekologicznymi i wyklucza stosowanie substancji chemicznych, które mogłyby osłabić włókno. Z tego względu, muślin jest szczególnie polecany dla osób ze skłonnością do podrażnień skórnych.

Udostępnij