TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Zdrowie

Rehabilitacja barku po urazie – metody i ceny

Rehabilitacja barku po urazie – metody i ceny

Urazy stawu ramiennego, czyli barku wymagają właściwego leczenia, aby przywrócić mu pełną ruchomość. Podstawową metodą terapii jest rehabilitacja. Jakie metody rehabilitacji barku stosowane są najczęściej? Jaki jest ich koszt?

Staw ramienny – bark


Staw ramienny, który potocznie jest określany jako bark, jest rodzajem stawu kulistego, który znajduje się na połączeniu kończyny górnej i obręczy barkowej.

Ze względu na swoją budowę bark umożliwia bardzo szeroki zakres ruchów ramienia w trzech płaszczyznach. Staw ten pozwala na przywodzenie i odwodzenie, prostowanie i zginanie oraz wykonywanie ruchów obrotowych ramienia. Wzmacniające go mięśnie powodują, że jest on chroniony przed uszkodzeniami. Nie oznacza to jednak, że nie jest on w ogóle podatny na urazy. Wówczas wskazane jest właściwe leczenie – rehabilitacja barku.

Najczęściej występujące urazy barku


Do urazów stawu ramiennego zwykle dochodzi na skutek upadków na ramię, na przykład podczas uprawiania sportów, wypadków komunikacyjnych.

Urazy stawu ramiennego sygnalizowane są głównie przez ból, sztywność oraz ograniczoną ruchomość kończyny. W takiej sytuacji nieodzowna jest konsultacja ze specjalistą.

Główne urazy barku:


– Zwichniecie stawu ramiennego, potocznie określane jako wybicie – pojawia się na skutek „wyskoczenia” głowy kości ramiennej z panewki. Zwichnięciu barku mogą towarzyszyć naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie mięśni.
– Podwichnięcie barku – łagodniejszy uraz niż w przypadku zwichnięcia stawu barkowego, gdy nie dochodzi do całkowitej utraty kontaktu między powierzchniami stawowymi.
– Niestabilność barku – najczęściej jest efektem dawnych urazów, które prowadzą do braku stabilności stawu ramiennego i zwiększają ryzyko zwichnięć i podwichnięć.
– Konflikt podbarkowy – uraz barku wywołany przez nadmierne i długotrwałe przeciążenie. Dochodzi wtedy do zmian patologicznych w obszarze kaletki podbarkowej, która odpowiedzialna jest za prawidłowy ruch kości.
– Uszkodzenie stożka rotatorów – uraz mięśni stabilizujących bark zlokalizowanych przy łopatkach i kości naramiennej. Na tę dolegliwość najbardziej narażeni są sportowcy uprawiający dyscypliny, w których dochodzi do częstych wymachów kończyną, na przykład tenisiści, siatkarze, pływacy, baseballiści.

Leczenie urazów barku


Główną metodą terapii stawu ramiennego jest rehabilitacja. Celem jest przywrócenie jego właściwej ruchomości, a tym samym powrót pacjenta do sprawności. Czas trwania i zakres rehabilitacji są przy tym zróżnicowane i zależne od rodzaju urazu i stopnia jego zaawansowania.

Rehabilitacja barku po urazie polega głównie na stosowaniu zabiegów fizykoterapeutycznych, czyli na oddziaływaniu na organizm z użyciem fizycznych bodźców wytwarzanych przez specjalne urządzenia.

Duże znaczenie mają też ćwiczenia, które powinny być wykonywane pod okiem rehabilitanta. Niewłaściwe ruchy mogą nadwyrężyć staw i spowodować powrót dolegliwości. Ponadto stosowane są masaże, których głównym zadaniem jest rozluźnienie mięśni otaczających staw ramienny.

Rehabilitacja barku – metody


Prawidłowo prowadzona rehabilitacja barku po urazie, która została dobrana do jego przyczyny, umożliwia uzyskanie bardzo dobrych efektów. W przypadku terapii jak rehabilitacja barku cena jest zależna od metody. Wybrane zabiegi dostępne są w ramach ubezpieczenia NFZ.

Poniżej zaprezentowane są najczęściej wybierane metody rehabilitacji stawu ramiennego i ich koszty:

Terapia manualna


To podstawowa metoda fizykoterapeutyczna, która polega na wykonywaniu odpowiednich ruchów i ucisku tkanek w problematycznej okolicy. Stosowane są różne techniki, na przykład terapia manualna Levita.

Cena: od 100 zł za godzinę.

Krioterapia


Forma zimnolecznictwa, czyli leczenia zimnem, która polega na wykorzystaniu temperatur niższych niż 0°C przez ciekły azot. W trakcie oddziaływania zimna na tkanki dochodzi do skurczu mięśni i naczyń krwionośnych, a potem ich gwałtownego rozszerzenia. Do komórek dociera wtedy więcej tlenu i substancji odżywczych. W efekcie zmniejszają się ból, stan zapalny, ma miejsce szybsza regeneracja zniszczonych struktur stawowych.

Cena: od 15 zł za jedną okolicę.

Laseroterapia


Zabieg terapeutyczny służący do biostymulacji tkanek. Wykorzystuje się wtedy laser podczerwony, który naświetla staw, co powoduje jego pobudzenie do odnowy. Jednocześnie zmniejsza on dolegliwości bólowe.

Cena: od 15 zł za jedną okolicę.

Magnetoterapia


Magnetoterapia, inaczej określana jako pole magnetyczne, to zabieg polegający na wykorzystaniu pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. To jedna z najczęściej używanych metod rehabilitacji w przypadku urazów i zapaleń stawów oraz w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, wspomaga mikrokrążenie i oddychanie tkankowe, przyspiesza regenerację.

Cena: od 10 zł za jedną okolicę.

Elektroterapia


Do tej kategorii zaliczają się różne zabiegi, w tym jonoforeza, prądy diadynamiczne DD, prądy TENS, elektrostymulacja mięśni. Łączy je wykorzystanie energii elektrycznej. Stymulacja prądem zmniejsza ból i wspomaga procesy odbudowy struktur stawowych w barku.

Cena: od 10 zł za jedną okolicę.

Ultradźwięki


Ultrasonoterapia wykorzystuje ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Poprawia procesy oddychania tkankowego, łagodzi bóle, zmniejsza napięcie mięśniowe.

Cena: od 15 zł za jedną okolicę.

Terapia PST


Terapia Sygnałem Pulsacyjnym, czyli PST (Pulsed Signal Therapy) wykorzystuje pole magnetyczne. W przeciwieństwie do zwykłej magnetoterapii, która stosuje impulsy prądu stałego, urządzenie do terapii PST wysyła pulsacyjne sygnały pobudzające tkanki do regeneracji. Ma również działanie przeciwbólowe.

Cena: od 50 zł za godzinę.

Fala uderzeniowa


Prowadzona tą metodą rehabilitacja barku polega na wytworzeniu mechanicznej fali o ciśnieniu 10‑100 MPa z użyciem specjalnego urządzenia. Przez nagłe podniesienie ciśnienia w tkankach zmniejsza ból i napięcie mięśniowe, przyspiesza cyrkulację krwi.

Cena: od 60 zł za zabieg.

Terapia INDIBA activ


Aktywna terapia manualna prowadzona z użyciem urządzenia wykorzystującego prąd radiofrekwencyjny o częstotliwości 448 kHz, dzięki czemu wykazuje większą skuteczność niż zwykła terapia manualna.

Cena: od 120 zł za 30 minut.

Kinesiotaping


Plastrowanie dynamiczne, inaczej kinesiotaping powoduje, że rehabilitacja barku po urazie może być jeszcze skuteczniejsza. Odpowiednie plastry naklejane na skórę przyspieszają krążenie krwi i limfy, lekko podrażniają zakończenia nerwowe, wspomagają mięśnie, a także korygują pracę stawów.

Cena: od 30 zł za zabieg.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem fizjoterapii R-Cito w Gdańsku. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.