TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Dieta

Jak wygląda dieta wegetariańska?

Jak wygląda dieta wegetariańska?

Każdy kto chciałby przejść na dietę wegetariańską zastanawia się w jaki sposób można zastąpić mięso w codziennej diecie. Na szczęście nie trzeba w tym wypadku czegokolwiek wymyślać. Kuchnia wegetariańska ma już sporą tradycję i jest wiele przepisów na potrawy, które są nie tylko smaczne, ale również w odpowiedni sposób zapełniają lukę powstałą po wyeliminowaniu mięsa. Okazuje się, że dania w pełni wegetariańskie potrafią być naprawdę pyszne i sycące. Trzeba tylko wiedzieć jak odpowiednio je skomponować. Z pewnością taka dieta wymaga znacznie więcej zaangażowania niż zwykły schabowy z ziemniakami na obiad. Więc jak wygląda dieta wegetariańska?

Jak wygląda dieta wegetariańska?

Jak wygląda dieta wegetariańska?Przede wszystkim dieta wegetariańska jest całkowicie pozbawiona mięsa. Wegetarianie nie jedzą również mięsa ryb. Trzeba to podkreślić, bo nie wszyscy do końca to rozróżniają, uważając ryby za produkt niemięsny. W przeciwieństwie jednak do wegan, wegetarianie spożywają inne produkty pochodzenia zwierzęcego. W ich jadłospisie znajdziemy więc jajka, mleko, czy też sery. Wydawać by się mogło, że mięso jest podstawowym produktem żywieniowym i jego zastąpienie jest w zasadzie niemożliwe. Jednak oczywiście jest to mylny pogląd. Kuchnia wegetariańska doskonale radzi sobie z brakiem mięsa. Po prostu na znaczeniu zyskuję pewne warzywa, które mogą dostarczyć odpowiednich składników żywieniowych. Co więc powinni jeść wegetarianie, aby zrównoważyć brak mięsa w diecie?

Przede wszystkim chcąc przejść na dietę wegetariańską powinniśmy postawić na warzywa strączkowe. Zdecydowanie dobrym wyborem będzie w tym wypadku choćby fasola. Potrawy budowane właśnie na bazie fasoli powinny być stałym elementem naszego jadłospisu. Natomiast do najpopularniejszych potraw jakimi zajadają się wegetarianie są bez wątpienia różnego rodzaju sałatki. Mogą one powstawać choćby na bazie roszponki, jarmużu, czy też szpinaku. Taką sałatkę oczywiście warto doprawić odpowiednim sosem, serem fetą, ewentualnie pieczonym batatem. Oczywiście dla urozmaicenia możemy również dodać tutaj orzechy, też pestki dyni lub słonecznika. Nie warto natomiast dodawać do takiej sałatki niczego smażonego. Wówczas danie byłoby zwyczajnie niezdrowe.

Dlaczego warto zostać wegetarianinem?

Dlaczego tak naprawdę warto przejść na wegetarianizm? Przede wszystkim dieta wegetariańska jest bardzo zdrowa. Choć często nie możemy sobie wyobrazić naszej diety bez mięsa to jednak jest ono w zasadzie dla nas szkodliwe – oczywiście poza mięsem ryb. Dieta wegetariańska znakomicie wspomaga serce i przyczynia się do znacznie mniejszej zachorowalności na raka. Jak więc widać jej działanie prozdrowotne jest znakomite. Ale również w tym wypadku bardzo ważny – o ile nie najważniejszy – jest wymiar etyczny. Znając mięso przykładamy rękę do nieprawdopodobnego cierpienia zwierząt. I oczywiście masowe hodowle mają również degradujący wpływ na środowisko.

Udostępnij