TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Dieta

Dieta bez ryb – jak uzupełnić zdrowe tłuszcze?

Dieta bez ryb – jak uzupełnić zdrowe tłuszcze?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. Oprócz węglowodanów i białek nie może zabraknąć w niej zdrowych tłuszczów. Ich doskonałym źródłem są ryby. Jednak, jak dostarczyć tłuszcze do organizmu, gdy nie chcesz lub po prostu nie lubisz jeść ryb? Sprawdź!

Jakie funkcje pełnią tłuszcze w diecie?

Dobre tłuszcze są organizmowi potrzebne do przyswajania istotnych witamin: A, D, E i K, które wspierają m.in utrzymanie odporności, krzepliwość krwi czy powstrzymywanie procesów starzenia. Oprócz tego wspierają:

  • obniżenie poziomu złego cholesterolu,
  • prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych,
  • utrzymanie właściwej temperatury ciała.

Jeśli jednak chcesz zrezygnować z ryb lub po prostu ich nie lubisz, zadbaj o to, żeby dostarczyć organizmowi tłuszcze z innych źródeł. Produkty, które je zawierają, znajdziesz w wielu dietach pudełkowych. Katowice to miasto, gdzie można zamówić gotowe i odpowiednio zbilansowane posiłki wprost pod drzwi. Co więcej, np. na stronie https://www.lightbox.pl/ można dostosować kaloryczność dań do swoich potrzeb, a nawet zdecydować się na dietę w wyborem menu. Dzięki temu dbanie o sylwetkę jest bardzo proste.

Jakie produkty to źródła tłuszczów?

Ryby są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i DHA. Aby je zastąpić, warto sięgnąć po orzechy np. włoskie, siemię lniane, olej lniany, nasiona chia czy olej rzepakowy. Możesz je spożywać po prostu jako przekąskę lub dodawać je do sałatek albo zup, podawać razem z daniami głównymi lub tworzyć z nich desery.

Jednak nie zapominaj o pozostałych tłuszczach omega-6 i omega-9. Ich roślinnymi źródłami są, np. popularne awokado, bogata w białko soja, pestki dni i słonecznika, orzechy laskowe, oliwa z oliwek, olej rzepakowy.

Jeśli nie eliminujesz zupełnie produktów pochodzenia zwierzęcego, nie zapominaj o jajkach! Wbrew obalonej już teorii nie szkodzą zdrowiu, a pozytywnie wspierają funkcjonowanie organizmu.

Możesz samodzielnie sięgnąć po odpowiednie produkty lub skorzystać z cateringu dietetycznego. Katowice to miasto, gdzie znajdziesz firmy cateringowe, w których doświadczeni kucharze we współpracy z dietetykami, starają się odpowiednio komponować posiłki.

Dieta bez ryb powinna być dobrze przemyślana i zawierać źródła ważnych tłuszczów. Inaczej można narazić się na niedobory. Warto mieć to na uwadze!

Udostępnij