TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Moda

Jak ubrać się na rower zimą?

Jak ubrać się na rower zimą?

Jazda na rowerze to obecnie jeden z najpowszechniej uprawianych sportów. Jeszcze do niedawna na rowerze jeździliśmy tylko w sezonie. Od wiosny do jesieni panują zwykle najlepsze warunki do jazdy rowerowej. Jednak co raz częściej rowerzyście nie ograniczają się i nie odkładają rowerów do piwnicy na zimę. A ta pora roku jest u nas co raz bardziej łagodna. Dlatego w Polsce w zasadzie jeździmy rowerem przez cały rok. Pozostaje tylko kwestia odpowiedniego ubioru. Choć zimy są w miarę łagodne to jednak nadal mamy do czynienia z mrozem i opadami śniegu. A jazda w takich warunkach wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak ubrać się na rower zimą?

Zima – warunki pogodowe dla rowerzystów

Jak ubrać się na rower zimąZ jakimi niedogodnościami muszą zmagać się rowerzyści zimą? Oczywiście naturalnym wrogiem zimowego rowerzysty jest mróz. Ostatnie zimy sa jednak pod tym względem dość łagodne. W zasadzie można powiedzieć, że siarczysty mróz utrzymuje się nas przez tydzień, góra dwa tygodnie. A tylko taki mróz może spowodować u nas brak chęci do wyjścia na rower. Natomiast przy mrozie umiarkowanych jazda na rowerze może być całkiem przyjemna. O ile mamy słoneczną pogodę. No właśnie – w tym wypadku może już nie być tak kolorowe. Zimą rowerzyści muszą zmagać się ze śniegiem. Zwłaszcza śnieg mokry jest niestety utrapienie, albowiem potrafi znacznie uprzykrzyć jazdę. Oblepia całe koła, odkłada się pod błotnikiem i powoduje, że w zasadzie nie widać znakować poziomych na ścieżkach i drogach. I naturalnie jest również ślisko. Ale chyba lepsze to niż deszcz, który podczas łagodnej zimy również może utrudniać życie rowerzystom. Jeśli dodamy do tego wiatr, to wydaje się, że warunki zupełnie nie sprzyjają jeździe na rowerze. Jednak można się do tego odpowiednio przygotować.

Jak ubrać się na rower zimą?

Przede wszystkim jeśli chcemy zimą jeździć na rowerze to powinniśmy się odpowiednio ubrać. W tym celu warto wykorzystać specjalną odzież termoaktywną z przeznaczeniem do jazdy na rowerze. Nie powinniśmy raczej jeździć z zwykłym ubraniu. A to dlatego, że szybko się spocimy. A podmuch zimnego wiatru na mokre plecy, może oznaczać tylko jedno. W przypadku odzieży termoaktywnej nie ma mowy o spoconej skórze. Ciepło szybko jest wyprowadzane na zewnątrz. Dodatkowo w tym wypadku wystarczy nam tylko koszulka termoaktywna plus kurtka rowerowa na zimę. Taki zestaw jest lekki i ściśle przylega do ciała, dzięki czemu jazda jest bardzo komfortowa.

Jeśli chodzi o spodnie, to warto wybrać model z szelkami. Dzięki czemu spodnie nie będą się nam zsuwać podczas jazdy, a tym samym odsłaniać pleców. Po kask powinniśmy ubrać kominiarkę, dzięki czemu będziemy mogli osłonić twarz podczas silnego mrozu. Nie zapomnijmy również o rękawiczkach i grubych skarpetach. W słoneczne mroźne dni przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne. Natomiast podczas pogody deszczowej warto zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze na obuwie.

Udostępnij