TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Sport

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Rozpoczynamy sezon rowerowy. Jak się do niego przygotować?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Rozpoczynamy sezon rowerowy. Jak się do niego przygotować?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, choć szczerze powiedziawszy tak naprawdę nie było jeszcze zimy. Jednak mimo to nadal wiele osób jeździ na rowerze tylko wtedy, gdy pogoda sprzyja. Na szczęście już niedługo będzie wiosna, to i pogoda powinna być lepsza. Dlatego czas najwyższy pomyśleć o właściwym przygotowaniu nie tylko sprzętu, ale i siebie. Jak to zrobić dowiecie się z naszego poradnika. Już teraz przypominamy, jak ważne są akcesoria typu bidony rowerowe.

Przygotowanie sprzętu czas zacząć!

Jak wiadomo na samym początku konieczne jest przygotowanie swojego roweru. Nie jest to zasadniczo, ani trudne, ani też czasochłonne. Otóż jednoślad należy bardzo dokładnie umyć. Oczywiście można użyć myjki ciśnieniowej, ale my raczej jesteśmy zwolennikami starych i sprawdzonych rozwiązań, czyli szmatki, płynu i wody. Po przetarciu kurzu szmatką, pozostaje tylko umyć rower, ale bardzo dokładnie. Najtrudniejsze wydaje się mycie łańcucha, ale i z tym można samodzielnie sobie poradzić, otóż wystarczy tylko przyłożyć szmatkę, a następnie kręcić pedałami do tylu. Brzmi prosto i takie też jest. Teraz czeka nas brudna robota, czyli smarowanie łożyska dedykowanym do tego smarem. Należy jeszcze dokładnie sprawdzić hamulce czy przerzutki. Jeżeli nie chce się wam tego robić, albo też nie macie czasu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tym zajęli się profesjonaliści, a więc warto oddać rower do serwisu i po jednym dniu odebrać czysty i sprawdzony.

Czas pomyśleć o akcesoriach

Nawodnienie rzecz ważna, podobnie jak bezpieczeństwo. Dlatego też zawsze należy mieć ze sobą bidon rowerowy z wodą, nawet jeżeli nie jeździcie na długie trasy. Warto wiedzieć, że bidony rowerowe możecie znaleźć w wielu ciekawych wariantach, ale i modelach, dzięki temu będą jeszcze stanowiły ozdobę roweru. Kolejnym niezbędnikiem jest licznik, który monitoruje, jaką trasę przejechaliście, ale także mierzy szybkość, ciśnienie czy Wasz puls. Jeżeli nie macie także dzwonka, to pamiętajcie, że jest on niezbędny, wszak pełni funkcję informacyjną, zatem absolutnie nie można o nim zapomnieć. Do tego jeszcze torba na bagażnik, szczególnie jeżeli zamierzacie do pracy dojeżdżać na rowerze. Oczywiście o kasku i ochraniaczach nie musimy przypominać.

Strój ma znaczenie

Pamiętajcie, że jazda na rowerze jest przyjemnością, ale koniecznie trzeba pamiętać także o swojej wygodzie, wszak i ona ma bardzo duże znaczenie. Zatem absolutnie nie należy jeździć na rowerze w jeansach, szczególnie takich, które mają szerokie nogawki, a więc zwyczajnie mogą się Wam wplątać w łańcuch, a wtedy o wypadek bardzo łatwo. Nie oznacza to wcale, że konieczny jest strój prawdziwego kolarza, te ubrania są tak dopasowane, że większość nie tylko mężczyzn jest ich dużymi przeciwnikami. Ale zawsze możecie wybrać proste spodnie np. w wersji 7/8. Dobrym wyborem są także te ze ściągaczem w nogawkach. Do nich trzeba dobrać właściwe buty, które mają mocną podeszwę. Pamiętajcie jeszcze o bluzkach czy bluzach – powinny być wykonane z materiałów, które zapewniają właściwy komfort termiczny, ale także pozwalają skórze oddychać. Można wybrać np. modele z bawełny. Przyda się także bielizna termiczna, szczególnie, że pogoda wiosną bywa różna. Gdy jest bardzo słonecznie przydają się jeszcze okulary, które jednocześnie chronią przed piaskiem

Sprawdź też swoje możliwości

Jak wiadomo, większość z nas nie jest aktywna fizycznie zimą, w końcu niskie temperatury niespecjalnie zachęcają do aktywności. Dlatego też nie należy zaraz po odświeżeniu roweru jechać na długą wycieczkę, wszak raczej nie dacie rady, a dodatkowo o kontuzję nietrudno. Dlatego przed jazdą przyda Wam się kilka dni dobrej rozgrzewki. Tak naprawdę wystarczy tylko 15-20 minut ćwiczeń dziennie, aby „rozruszać” mięśnie. Pamiętajcie, aby nie zaniedbywać tego etapu.

Jak do wszystkiego, tak do jazdy na rowerze trzeba się przygotować. Obejmuje to nie tylko przygotowanie sprzętu, ale i siebie. Choć oczywiście jazdy na rowerze się nie zapomina, to jednak nie oznacza, że bez ćwiczeń Wasza kondycja będzie taka sama.

Udostępnij