Strona głównaSportSiłownia w domu – czy posadzka betonowa to wytrzyma?

Siłownia w domu – czy posadzka betonowa to wytrzyma?

by Redakcja TigerGym
Siłownia w domu

Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie domowej siłowni. To oczywiście doskonały pomysł. Domowa siłownia umożliwia treningi bez konieczności odwiedzania klubu fitness. 

Jednak domowa siłownia to nie tylko sprzęt. To także odpowiednio przygotowane podłoże, które musi wytrzymać ekstremalne obciążenie – np. spadające hantle, sztangi lub kettle. Czy zwykła posadzka betonowa to wytrzyma? Poniżej wszystko co musisz wiedzieć.

Posadzka betonowa w siłowni domowej

Posadzki betonowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki szlifowaniu i polerowaniu betonu zyskują też atrakcyjny wygląd, więc nie wymagają dalszych działań wykończeniowych. Czy jednak są wystarczająco odporne na uszkodzenia mechaniczne, żeby wytrzymać spadające ze znacznej wysokości 15-kilogramowe ciężarki? Niestety nie. Takie obciążenia sprawią, że posadzka betonowa szybko zaczną się kruszyć i powstaną na niej liczne pęknięcia.

Niewielką pomocą będzie też wykonanie na posadzce betonowej nakładki epoksydowej lub poliuretanowej. Wprawdzie materiały te sprawią, że podłoga będzie lepiej chroniona, ale nawet one nie wytrzymają tak mocnych uderzeń. Co zatem zrobić?

Gumowe płytki podłogowe

Jednym ze sposobów ochrony posadzki betonowej w domowej siłowni jest wykorzystanie gumowych płytek podłogowych. Płytki ułożone bezpośrednio na podłodze skutecznie chronią beton przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na rynku dostępne są płytki podłogowe różnej grubości, różnych rozmiarów i w różnych kolorach. ten bogaty wybór sprawi, że każdy znajdzie produkt, który będzie mu odpowiadał. 

Najwyższej jakości płytki podłogowe charakteryzują się doskonałą antypoślizgowością. Utrzymują swoje właściwości zarówno wtedy gdy są suche jak i wtedy, gdy na ich powierzchnię rozleje się woda. Dodatkowo bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. Wystarczy do tego sprzęt i środki czystości używane na co dzień w domu.

Układanie gumowych płytek podłogowych na posadzce betonowej jest niezwykle proste. Nie są do tego wymagane żadne kleje czy silikony. Nie jest także wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. 

Wykładziny podłogowe na posadzkę betonową

Alternatywą dla gumowych płytek podłogowych są wykładziny dostępne w rolkach. Wykładziny doskonale sprawdzają się w przypadku dużych pomieszczeń. Wykonane są z gumy, więc ich wytrzymałość jest bardzo podobna do wytrzymałości płytek podłogowych, więc odpowiedni chronią posadzkę betonową. I podobnie jak płytki są dostępne w różnych grubościach i kolorach.

Wykładziny mają jednak jedną ważną zaletę w porównaniu z płytkami. Są tańsze od gumowych płytek podłogowych. Więc jeżeli pozwalają na to warunki warto korzystać właśnie z wykładzin.

Oczywiście płytki podłogowe i wykładziny to zaledwie dwie spośród wielu możliwości zabezpieczenia posadzki betonowej w domowej siłowni. Na rynku dostępne są także specjalne maty podłogowe lub podkładki piankowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od przewidywanych obciążeń i stanu posadzki betonowej. Ale na pewno każdy znajdzie rozwiązanie idealne dla jego potrzeb. 

You may also like

Zostaw komentarz